Petrol
108.78
-0.29%
Euro
17.5627
-1.48%
Dolar
16.5996
-1.69%
Altın
979.64
-1.26%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
350.573
-3.32%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C

  İran: Suudi Arabistan’ın 'Yemen’de barış' girişimini destekliyoruz

  Tahran yönetimi, Yemen'deki krize çözüm bulunması için başlatılan girişimle ilgili açıklama yaptı.
  • AA
  • 23.03.2021 - 13:59
  • Güncelleme : 23.03.2021 - 14:34
  İran: Suudi Arabistan’ın 'Yemen’de barış' girişimini destekliyoruz

  Yemen'deki krizin sonlandırılmasına ilişkin Suudi Arabistan tarafından başlatılan "barış girişimi", İran'dan destek aldı.

  İran Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Yemen'de ateşkesin sağlanmasının ve ablukanın kaldırılmasının bu ülkedeki insani dramı durdurabileceği ve diyaloğa zemin oluşturacağı belirtildi.

  İRAN'DAN YEMEN AÇIKLAMASI

  Açıklamada, "İran, savaşın başında Yemen krizinin askeri yollarla çözülemeyeceğini vurgulamıştır. İran, işgali sona erdirecek, ekonomik ablukanın kaldırılmasını beraberinde getirecek, siyasi görüşmeleri başlatacak ve yabancıların müdahalesi olmadan iktidarın Yemenlilere devredilmesini sağlayacak her türlü barış girişimini destekliyor." ifadelerine yer verildi.

  İran: Suudi Arabistan’ın Yemen’de barış girişimini destekliyoruz #1

  BARIŞ GİRİŞİMİ DÜN AÇIKLANDI

  Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, dün Yemen'deki krize çözüm bulunması için "Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde kapsamlı ateşkese varılması, Hudeyde Limanı'ndan elde edilen gelirlerin Merkez Bankası'ndaki ortak hesaba aktarılması, Uluslararası Sana Havalimanı'nın bazı uçuşlara açılması ve BM gözetiminde taraflar arasında müzakerelere başlanması" konularını içeren bir barış girişimi başlattıklarını duyurmuştu.

  Söz konusu girişimin, BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths ile ABD'nin Yemen Özel Temsilcisi Timothy Lenderking'in çabaları ve Umman'ın oynadığı olumlu rolün desteklenmesi kapsamında başlatıldığını ifade eden Bin Ferhan, Yemen hükümetini ve Husileri bu girişimi kabul etmeye çağırmıştı.

  Girişim, Yemen hükümeti tarafından memnuniyetle karşılanırken, Husiler ise girişimin yeni bir şey getirmediğini savunmuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir