Petrol
96.07
-0.25%
Euro
18.3067
0.16%
Dolar
17.896
-0.02%
Altın
1.031
-0.22%
Borsa
2785
0.36%
Bitcoin
414.310
-3.73%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 24 C

  İran ve ABD arasında yakınlaşma

  İran lideri Ruhani, BM'de 'barışçıl nükleer program' vurgusu yaptı. ABD ise ilk kez İran'ı protesto etmedi.
  • 26.09.2013 - 09:34
  İran ve ABD arasında yakınlaşma

  İran ve ABD arasında yakınlaşma #1

  İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ilk defa BM 68. Genel Kurul genel görüşmelerinde, üye ülke liderler ve temsilcilerine hitap etti. Ruhani, çağımızda, nükleer silahlar ve diğer kitle imha silahlarına yer olmadığını anlatarak, ülkesi için ulusal çıkarın, İran'ın barışçıl nükleer programı üzerine olduğunu kaydetti. İran'ın uluslararası işbirliği yapma konusunda ısrarlı olduğunu tekrarlayan Ruhani, karşılıklı güvene dayanan şeffaf bir ilişkiden bahsederken, Obama'nın yaptığı konuşmayı çok dikkatlice dinlediğini, ABD ile farklılıklarının yönetilebileceğini kaydetti.

  'SİYONİST' DEMEDİ

  Bu yıl ilk defa BM Genel Kurulu'na hitap eden İran Cumhurbaşkanı Ruhani'yi İsrail salondan ayrılarak boykot ederken, ABD ilk defa İran Cumhurbaşkanı'na karşı İsrail'in yaptığı protestoya katılmadı. Daha önceki yıllarda eski İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın Genel Kurul'a hitabı sırasında başta İsrail ve ABD olmak üzere birçok batılı ülkenin yetkilileri, birlikte salonu terk ediyordu. Konuşmada İran, İsrail'e yönelik 'siyonist rejimi' ifadesini de ilk kez kullanmadı. Bunun yerine 'savaş kafalı baskı güçleri' anlamında bir ifade kullandı.

  DEĞİŞİM İÇİN TEST

  İran'da Ruhani'nin seçilmesi sonrasında, ABD ile ilişkilerin normalleşmesinde dini lider Ayetullah Hamaney tarafından da desteklenen yumuşama süreci devam ediyor. Tarafların ılımlı mesajları ABD Başkanı Barack Obama'nın tarihi mesajlarıyla devam etti. İran'dan ılımlı söylemini eyleme geçirmesini bekleyen Batı ülkeleri, bugün yapılacak nükleer müzakerelerde bu konuda yeni ipuçları almayı ümit ediyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir