Euro
10.4326
0.26%
Dolar
8.7134
0.05%
Altın
499.63
0.52%
Borsa
1.405
-0.41%
Bitcoin
286.650
-2.50%
28ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 28 C
  İran'da Büyük Şeytan'dan sonra Yahudi açılımı

  İran'da Büyük Şeytan'dan sonra Yahudi açılımı

  İran’da yeni Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Amerika'dan sonra Yahudilere bir açılım da bulundu.
  • 07.09.2013 - 10:34

  İran da Büyük Şeytan dan sonra Yahudi açılımı #1

  İran'da yeni Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani hükümetinin, nükleer programı nedeniyle baskı altındaki ülkenin "imajını düzeltme" harekâtı sürüyor.

  Hafta içinde Facebook sayfasında Nazilerin İkinci Dünya Savaşı'nda Yahudileri katletmesini kınayan Dışişleri Bakanı Muhammed Cavid Zarif, önceki gün Yahudiliğin kutsal yılbaşı olan 'Roş Haşana'yı kutlayarak bir kez daha dikkatleri çekti.

  AHMEDİ GİTTİ MUTLU YILLAR

  Zarif, Twitter hesabına İngilizce "Happy Rosh Hashana" (Mutlu Roş Haşanalar) yazdı. ABD Temsilciler Meclisi'nde Demokrat Parti'nin lideri olan Nancy Pelosi'nin kızı Christine bu tweet'e, "Yeni yıl siz İran'ın soykırım inkârına son verirseniz çok daha tatlı olacak" diye tepki gösterdi. Zarif ise Pelosi'nin kızına şu yanıtı verdi: "İran bunu asla inkâr etmedi. İnkâr eden adam (eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad) şimdi gitti. Mutlu yıllar."

  BÜYÜK ŞEYTAN'I YEMİN TÖRENİNE ÇAĞIRMIŞTI

  İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ın 4 Ağustos'ta cumhurbaşkanlığı görevini seçimleri kazanan Hasan Ruhani'ye devredeceği törene ABD ve Avrupa Birliği temsilcilerinin de davet edilmişti. Bu davet dünya basınında şaşkınlıkla karşılanmıştı. İran'ın daha önce "büyük şeytan" olarak nitelendirdiği Amerika Birleşik Devleti'ni yemi törenine dahil etmesi Ruhani'nin işbirliği mesajı vermek istediği şeklinde yorumlanmıştı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir