Petrol
97.1
0.05%
Euro
18.4095
-0.03%
Dolar
17.8691
0.00%
Altın
1.028
-0.14%
Borsa
283
0.00%
Bitcoin
437.031
5.32%
25ºC
İstanbul
Çok bulutlu 25 C

  İran'da din adamı idama mahkum edildi

  İran'ın Kum kentinde, cinlerle iletişim kurduğu iddia edilen bir din adamının idama mahkum edildiği bildirildi.
  • AA
  • 18.02.2015 - 23:25
  İran'da din adamı idama mahkum edildi

  idam

  İranlı Öğrenciler Haber Ajansı İSNA’nın haberine göre, İran Yargı Sözcüsü Gulam Hüseyin Muhsini Ejei, Mecit Caferi Tebar (53) isimli din adamının idam cezası aldığı yönünde sosyal paylaşım sitelerinde çıkan haberleri doğruladı.

  Kararın Din Adamları Özel Mahkemesi tarafından verildiğini aktaran Ejei, "Söz konusu kişi için verilen karar, ilk karar niteliğindedir ve itiraz hakkı mevcuttur. Karara itiraz edilmesi durumunda mahkeme görüşünü ikinci defa inceleyebilir" bilgisini verdi. Ejei, kararın gerekçesine ilişkin ise bir açıklama yapmadı.

  İran basınında yer alan haberlerde ise Caferi Tebar’ın suçunun, "cinlerle iletişim kurmak, cinleri çıkarları için kullanmak ve dinden çıkmak olduğu" iddia edildi.

  Bu arada Saham News internet sitesi, "İstihareler" sayfası ile ünlenen Tebar’ın, onlarca telefon hattı aracılığıyla 24 saat istihare hizmeti verdiğini ve insanların sorularını yanıtladığını yazdı. İnternet sitesi ayrıca Tebar’ın devrimin ilk yıllarında suikaste kurban giden Yezd kentinin ünlü cuma imamı Ayetullah Saduki’nin torunu olduğunu kaydetti.

  6 ay önce tutuklanan Tebar’ın, Kaşan kentindeki Lengerud Hapishanesi’nde hücrede kaldığı bilgisi aktarılan haberlerde, Tebar’ın eşi Mina Menakib’in de idam cezası aldığı iddiaları yer alıyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir