Euro
9.6106
0.05%
Dolar
8.0351
0.35%
Altın
455.4
0.24%
Borsa
1.408
0%
Bitcoin
504.399
-1.74%
10ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 10 C

  İran'da Dışişleri Bakanı Zarif'in istifası kabul edilmedi

  İran Dışişleri Bakanı Zarif'in, Esad'ın Tahran ziyaretinden haberdar olmadığı için istifa ettiği öne sürülürken, İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin, Zarif'in istifasını kabul etmediği duyuruldu.
  • Haber Merkezi
  • 26.02.2019 - 18:26
  İran'da Dışişleri Bakanı Zarif'in istifası kabul edilmedi

  asd

  İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, istifa gerekçesini "Dışişleri Bakanlığı'nın itibarını korumak" olarak açıkladı.

  İRAN'DA İSTİFA DEPREMİ

  İran merkezli "Arya" haber sitesine konuşan Zarif, "İstifam, dış ilişkilerde Dışişleri Bakanlığı'nın itibarı ve konumunu korumak içindir. Bunu (Dışişleri Bakanlığı'nın itibarını) İran'ın ulusal güvenlik unsurlarından biri kabul ediyorum." dedi. Kişisel bir kırgınlığının olmadığını söyleyen Zarif, "Dışişleri Bakanı olarak, ulusal çıkarlar ve ülkenin iktidarı için Dışişleri Bakanlığı'nın konumuna riayet edilmemesine tepki göstermeliydim." ifadelerini kullandı.

  Zarif, konuya ilişkin, bunun dışındaki görüşlerin kişilerin hayal mahsullerinden ibaret olduğunu dile getirdi.

  İSTİFA KABUL EDİLMEDİ

  İran Dışişleri Bakanı Zarif, dün sosyal medyadaki hesabından yaptığı açıklamayla istifa ettiğini duyurmuştu. Zarif'in, Suriye rejimi lideri Beşar Esad'ın, dün İran lideri Ali Hamaney ve Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile yaptığı ve uluslararası basına fotoğraflarla yansıyan görüşmelerden haberdar edilmediği gerekçesiyle istifa ettiği belirtiliyor. "Entekhab" sitesi muhabirine yaptığı açıklamada, Zarif’in, "Bugün yapılan görüşmelerdeki fotoğraflardan sonra Cevad Zarif'in Dışişleri Bakanı olarak artık dünyada itibarı yoktur." ifadelerini kullandığı aktarılmıştı.

  İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin, istifa kararı alan Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'e desteğinin sürdüğü belirtildi. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Ruhani'nin Zarif'in istifasını kabul etmediğini duyurdu. İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Mahmud Vaizi, Zarif'in istifa kararına ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Dr. Ruhani'nin gözünde, İran'ın yalnızca tek bir dış politikası ve tek bir Dışişleri Bakanı vardır." ifadesini kullandı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir