Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
325.417
-1.01%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  İran'da gizli nükleer santralda patlama iddiası

  İran'da önceki gün yaşanan şüpheli patlamanın 311 kod adlı gizli bir nükleer santralde gerçekleştiği ileri sürüldü.
  • 08.05.2014 - 07:58
  İran'da gizli nükleer santralda patlama iddiası

  İran da gizli nükleer santralda patlama iddiası #1

  İran'ın Kazvin eyaletinde, salı akşamı büyük bir patlama gerçekleşti. Ülkenin resmi Haber ajansı Fars, şiddetli sarsıntıya neden olan patlamanın akaryakıt deposunda gerçekleştiğini, olayda yaklaşık 50 yaralının olduğunu ve yangının kontrol altına alındığını duyurdu.

  Ancak İranlı yetkililerin patlamanın yaşandığı yerin 2 kilometre çevresine giriş-çıkışları yasaklaması ve bölgede gizli bir nükleer santral olduğuna dair verilerin ortaya çıkması, resmi açıklamanın şüpheyle karşılanmasına neden oldu.

  LAT: İRAN'IN GİZLİ NÜKLEER SANTRALİ VAR

  Los Angeles Times gazetesi ise yurtdışı merkezli İranlı muhalif Halkın Mücahitleri Örgütü'nden (HMÖ) aldığı bilgilere dayandırdığı haberinde, patlamanın gizli bir nükleer santralde yaşandığını aktardı. HMÖ, Kazvin yakınlarındaki Aybek kasabasında bir nükleer tesis kurulduğunu iddia ediyor. Uluslararası bir örgüt olan Global Security (Küresel Güvenlik) de Kazvin'in 40 kilometre güneyinde, kod adı 311 olan bir nükleer tesis bulunduğunu, 3 farklı uydudan aldığı fotoğraflarla destekleyerek duyurmuştu.

  FÜZELERLE KORUNUYOR

  311 kod adlı merkeze dair en detaylı bilgileriyse ABD'de yaşayan İranlı Ortadoğu uzmanı Alirıza Caferzade vermişti. "İran'ın gizli nükleer programını dünyaya duyuran adam" olarak tanınan Caferzade, daha önce yaptığı açıklamalarda tesisin yapımına 2005'te başlandığını belirtmişti. İnşaatta çalışanlara "Proje açığa çıkarsa İran'ın uluslararası imajı yıkılır" gerekçesiyle gizlilik yemini ettirildiğini ve tesisin İran istihbaratı tarafından gözlendiğini ileri süren Caferzade'ye göre nükleer tesis ordu tarafından sıkı bir şekilde korunuyor ve çevresinde de füze kalkanları bulunuyor.

  KAZA İLK DEĞİL

  İran'ın en önmli nükleer santrallerinden Fordo'da, 2013 yılı başında bir patlamanın meydana geldiği iddia edilmişti. Özellikle İsrail basını yerin 90 metre altına inşa edilen Fordo santralindeki patlamada tüm çalışanların öldüğünü duyurmuştu. İranlı yetkililer bu iddiaları yalanlayan açıklamalar yapmıştı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir