Petrol
84.77
2.31%
Euro
17.7
-0.19%
Dolar
18.4424
-0.18%
Altın
966.11
0.32%
Borsa
3266
0.17%
Bitcoin
354.572
-0.45%
22ºC
İstanbul
Yağmur 22 C

  İran'da milli internet çalışmaları hızlandırıldı

  İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, milli internet çalışmalarının hızlandırılmasını istedi.
  • 16.11.2014 - 16:42
  İran'da milli internet çalışmaları hızlandırıldı

  hasan-ruhani

  İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, milli internet çalışmalarının hızlandırılmasını istedi. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Siber Yüksek Konseyi toplantısında, oluşturulacak milli internetin ülkenin ihtiyacı olduğunu söyledi.

  BİR AN ÖNCE HALKIN HİZMETİNE SUNULMALIDIR

  "Eksiklikler giderilerek, bu şebeke bir an önce halkın hizmetine sunulmalıdır" ifadelerini kullanan Ruhani, "Milli internet ağı için şimdiye kadar yapılan çalışmaların önemine değinerek oluşturulacak şebekenin kolay erişim sağlamasının yanı sıra kullanıcıların beklentilerini, ilmi ve kültürel ihtiyaçlarını karşılayan içeriklere sahip olması gerektiğini" belirtti.

  AKILLI FİLTRELEME ÇALIŞMALARINI ÖVDÜ

  Ruhani, İletişim ve Teknoloji Bakanlığı’ndan, sürdürülen çalışmaların her aşamasında konseyin bilgilendirilmesini istedi. İletişim ve Teknoloji Bakanlığı tarafından toplantıda kendisine sunulan "akıllı filtreleme" çalışmalarını da övgüyle karşılayan Ruhani, filtrelemenin, zararlı içeriklerden korunmak için gerekli olduğunu belirterek, çalışmaların tamamlanmasını istedi. Oluşturulacak şebeke kapsamında, milli elektronik posta ağı, arama motoru ve sosyal paylaşım sitelerinin de geliştirilmesinin hedeflendiği bildirildi.

  AMAÇ BATI'YA BAĞIMLILIĞIN AZALTILMASI

  İran'daki muhalifler, bu adımı daha sonraki süreçlerde internetin tamamen kapatılacağı şeklinde değerlendirse de Ruhani daha önce böyle bir planlarının bulunmadığını, milli internet şebekesini kurarak internet alanında Batı'ya bağımlılığı azaltmayı hedeflediğini vurgulamıştı. Ruhani, eylülde devlet televizyonundan da yayınlanan bir konuşmada, internetin yeni bilgilere ve teknolojilere ulaşmak isteyen öğrenciler ve uzmanlar için önemli olduğunu söyleyerek, bazı din adamlarından internet konusunda hoşgörülü olmalarını istemişti.


  Görüş Bildir