Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
476.760
1.49%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C

  İran'da petrokimya tesisinde yangın

  İran'ın güneybatısında yer alan Ahvaz kentine bağlı Mahşehr ilçesindeki Bu Ali Sina petrokimya tesisinde yangın çıktı.
  • AA
  • 07.07.2016 - 21:45
  İran'da petrokimya tesisinde yangın

  iran

  İran'ın yarı resmi ajansı Tesnim'e göre, dün akşam Bu Ali Sina petrokimya tesisinin paraksilen biriminde meydana gelen sızıntı nedeniyle çıkan yangın sonucu yakıt tankları da alev aldı.

  YANGIN SÖNDÜRÜLEMEDİ, TESİS BOŞALTILDI

  Yakıt tanklarındaki yangının halen söndürülemediği belirtildi. Tesisin yakıt tanklarındaki yangın nedeniyle Petrol Bakanlığı'nın talimatıyla Bu Ali Sina petrokimya tesisindeki yangının çevredeki tesislere de sıçrama ihtimali göz önüne alınarak, bölgedeki Fecr, Huzistan, Tondguyan ve Emir Kebir adlı petrokimya tesislerinin de tahliye edildiği bildirildi.

  YILDA 25 MİLYON TON PETROKİMYA ÜRÜNÜ ÜRETİLİYOR

  Tesnim'in raporuna göre, Mahşehr Özel Ekonomi Bölgesi'nde yer alan tesislerde yılda yaklaşık 25 milyon ton petrokimya ürünü üretiliyor. Raporda, tesislerin tahliyesinin bu üretime darbe vurabileceği ifade edildi.

  SALDIRI İDDİASI

  Öte yandan "Ahvaz Şahinleri" adlı bir örgüt, internet sitesinde yayınladığı açıklamada, İran'ın, Arap kökenli vatandaşların yoğun olarak yaşadığı Ahvaz bölgesinde "baskıcı politikalar izlediği" gerekçesiyle tesise saldırı düzenlendiğini iddia etti. Açıklamada, saldırının sorumluluğunu üstlenen örgüt, İran ekonomisinin hedef alınmaya devam edileceğini söyledi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir