Euro
10.9866
-1.35%
Dolar
9.4516
-1.39%
Altın
547.24
-1.74%
Borsa
1.508
1.03%
Bitcoin
592.798
-2.58%
16ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 16 C

  İran'dan ABD ile ilgili insan hakları ihlalleri raporu

  İran Uluslararası İnsan Hakları Merkezinin, 2014'te ABD'de yaşanan insan hakları ihlallerine ilişkin raporu yayınlandı.
  • 12.01.2015 - 23:15
  İran'dan ABD ile ilgili insan hakları ihlalleri raporu

  İran dan ABD ile ilgili insan hakları ihlalleri raporu #1

  Fars Haber Ajansı'nın haberine göre, İran Uluslararası İnsan Hakları Merkezi Başkanı Ahmed İsfendiyari, Tahran Üniversitesi'nde yaptığı sunumda ABD'de geçen yıl yaşanan hak ihlallerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

  "ABD, İNSAN HAKLARININ EN BÜYÜK İHLALCİSİ"

  İsfendiyari konuşmasında, "İnsan hakları daima küresel güçler tarafından bağımsız hükümet ve kişilere baskı uygulamak için kullanıldı ancak bugün insan haklarının koruyucusu olduklarını iddia edenlerin insan haklarının en büyük ihlalcisi olduğu görülmüştür" ifadesini kullandı.

  İran dan ABD ile ilgili insan hakları ihlalleri raporu #2

  İngilizce, Farsça ve Arapça olmak üzere 3 dilde yayımlanan 115 sayfalık raporda, "ABD’deki azınlık haklarının ihlali, kadına karşı cinsel şiddet, ırk ayrımcılığı, ifade özgürlüğü ve ülkedeki göçmenlere yönelik hak ihlalleri" eleştirilen konuların başında geldi.

  İran dan ABD ile ilgili insan hakları ihlalleri raporu #3

  "ABD YARGISI, SİYAHİLERE AYRIMCILIK YAPIYOR"

  Raporda, ABD’nin Ferguson kentinde silahsız siyahi bir gencin polis tarafından öldürülmesinden sonra başlayan protesto gösterilerine polisin müdahalesinin sert şekilde eleştirilerek, ABD yargısının siyahilere karşı ayrımcılık yaptığı iddia edildi.

  Amerikan polisinin insan hakları ihlallerine geniş yer verilen raporda, 2014’te ABD’de bin 29 kişinin polis tarafından öldürüldüğü öne sürülerek, öldürülenlerin yüzde 31'nin 15-19 yaş arasındaki siyahiler olduğu belirtildi.

  Raporda, ABD’deki idamlara da yer verilerek, 2014’te 35 kişinin idam edildiği ve bunların 18’inin siyahi olduğu vurgulandı.

  İran dan ABD ile ilgili insan hakları ihlalleri raporu #4

  GUANTANAMO GERÇEĞİ

  Guantanamo Hapishanesinin faaliyetlerinin de eleştirildiği raporda, hapishane, "tutuklu hakları açısından insan hakları ihlallerindeki en bariz örnek" diye nitelenerek, buradaki mahkumların birçoğunun delil olmadan ve herhangi bir yargılama yapılmadan yıllarca tutulduğu ve işkence gördükleri yer aldı.

  Çocuk haklarına da değinilen raporda, ABD'nin Somali ve Güney Sudan'la birlikte Birleşmiş Milletler'in (BM) Çocuk Haklarına Dair Sözleşme'sine imza atmayan üç ülkeden biri olduğu hatırlatılarak, ABD, çocuk haklarına yeterince önem vermediği gerekçesiyle eleştirildi.

  BM Genel Kurulu tarafından 20 Kasım 1989'da kabul edilen Çocuk Haklarına Dair Sözleşme'de, Türkiye'nin de arasında yer aldığı 193 ülkenin imzası bulunuyor.

  İran dan ABD ile ilgili insan hakları ihlalleri raporu #5

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir