Petrol
107.85
-1.15%
Euro
17.6668
-0.90%
Dolar
16.6689
-1.28%
Altın
984.9
-0.73%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
349.744
-3.88%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C
  İran'dan doğalgaz indirimine ret

  İran'dan doğalgaz indirimine ret

  İran Petrol Bakanı: Türkiye'ye doğalgaz fiyatlarında indirim yok.
  • 04.02.2012 - 10:56

  İran dan doğalgaz indirimine ret #1

  Reuters Haber ajansının geçtiği haberde, İran Petrol Bakanı’nın Türkiye’ye yapılan doğalgaz ihracında fiyat indirimine gidilmeyeceğini açıkladı. İran Petrol Bakanı Rüstem Kasemi, “İran, yasal bir otorite kararı olmadan Türkiye’ye verilen doğalgazın fiyatında indirime kesinlikle gidemez” dedi.

  FİYATLAR BİR ANDA YÜKSELEBİLİR

  Kasemi, aynı zamanda nükleer programına yapılması planlanan yaptırımlara yönelik de açıklamalar yaptı. Kasemi, “İran petrolü olmadan, uluslararası ham petrol piyasasında büyük sorunlar çıkar, petrol fiyatlarında beklenmedik yükselişler görülebilir” dedi.

  TÜRKİYE TAHKİM KARARI ALDI

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, daha önce yaptığı açıklamalarda İran'dan şu anda alınan doğalgaz fiyatlarının uluslararası marketlerde seyreden fiyatların üzerinde olduğunu belirterek, “Bu, üzerinde uzlaşılabilecek bir fiyattır. Ama İran ile yaptığımız görüşmelerde bu konuda bir mesafe kat edemedik. O yüzden fiyatla ilgili tahkime başvurmaya karar verdik” demişti.

  "ULUSLARARASI HAKEM HEYETİNİN VERECEĞİ KARARA SAYGILIYIZ"

  İran’ın doğalgaz fiyatında indirime gitmemesini değerlendiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, uluslararası hakem heyetinin vereceği karara saygılı olacaklarını söyledi. Bakan Yıldız, "Öncelikle bu görüşe saygımız var. Ama İran’la komşu ve son derece sıcak, samimi ve ticarete dayalı ilişkilerimiz var. İran’la, Türkiye’nin ilişkileri tahkimle sınırlandırılabilecek değildir. Ama şunu da gözönüne almamız lazım. Doğalgaz fiyatları uluslararası arenada yer alan ve geçerli olan bu piyasaca oluşturulan fiyatlardır. Bizim de bu durumda uluslararası yargı ve uluslararası tahkimin karar vereceği konular arasına girmiş demektir. Tahkim süreci içerisinde uluslararası hakem heyetinin vereceği karar her iki ülkenin de kabul edeceği karar olacaktır" dedi.

  "İRAN’LA İLİŞKİLERİMİZ TAHKİMLE SIKINTIYA GİRMEZ"

  Yıldız kararın ilişkilere zarar getirmeyeceğini vurgulayarak, şöyle konuştu: "Bu ilişkilerimize zarar getirmez. Ticari bir konudur. Ülkemin ve vatandaşlarımın hakkını ulusal ve uluslararası arenada korumak durumundayım. Bunu ön plana almak durumundayım. Enerji ile alakalı, ithal enerjiyle ilgili girdilerin ham petrol ve doğalgazın daha uygun fiyatlarla girmesini sağlamak benim sorumluluğum. Bu yüzden de süreci iki ülke olarak izleyeceğiz. İnanıyoruz ki, şu anda ülkemize bütün diğer ülkelerden daha yüksek fiyatla giren doğalgazın uygun ve makul bir şekilde girmesi gerektiğine inanıyoruz. Bir yandan yerli kaynaklarımızı, yenilenebilir kaynaklarımızı arttırırken, bir yandan da Türkiye’nin kalkınmasına, büyümesine ve ilerlemesine esas olacak enerji arz güvenliğini de sağlamamız lazım. Biz İran’la ilişkilerimiz tahkimle sıkıntıya girmez. Hep birlikte süreci izleriz."

  RUSYA DA AVRUPA'YA RESTİ ÇEKTİ

  Rusya AB’li yetkililerin Avrupa’daki bazı ülkelere doğalgaz arzını düşürdüğünü açıklamasının ardından, kıtaya daha mevcut miktarın ötesinde doğalgaz arzı gerçekleştiremeyeceğini açıkladı. Moskova’nın kontrolündeki doğalgaz şirketi Gazprom tam da soğuk hava dalgasının kıtayı etkisi altına aldığı bu dönemde, Avrupa’nın istediği miktarda doğalgaz ihracı yapamayacağını belirtti. Rus haber ajanslarına göre, Gazprom’un Başkan Yardımcısı Alexander Kruglov’un Başbakan Vladimir Putin ile yaptığı bir toplantıda, “Gazprom şu anda Batı Avrupalı ortaklarının talep ettiği ek doğalgaz ihracı istediğini karşılayamayacağını” söyledi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir