Dolar
7.8814
-0.0748%
Euro
9.3371
-0.0096%
Altın
1837.87
0.092%
Borsa
1314.25
0%
G. Altın
465.775
0.0309%
Bitcoin
144350.54
-0.208%
9ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 9 C

  İran'dan şaşırtan iddia: Kaddafi yaşıyor

  İran medyası, Libya'nın eski lideri Muammer Kaddafi'nin hayatta olduğunu yazdı.
  • 22.10.2013 - 10:18
  İran'dan şaşırtan iddia: Kaddafi yaşıyor

  İran dan şaşırtan iddia: Kaddafi yaşıyor #1

  İran radyo ve televizyonu, Libya'nın eski lideri Muammer Kaddafi'nin ölmediğini iddia etti. Habere göre, Kaddafi'nin Libya'nın komşularından birinde gizli bir yaşam sürdüğü söyleniyor. İddia ilk önce Mısır'ın El Masri el Yevm gazetesinde yer aldı. Gazetenin, bağımsız gazeteci Esad Embiya Ebu Gayla'nın iddiasına dayandırdığı haberine göre, Libya'yı 42 yıl boyunca yöneten Muammer Kaddafi hâlâ hayatta.

  BİR AFRİKA ÜLKESİNDE YAŞIYOR

  Libya'nın eski liderinin milyonlarca kişi tarafından izlenen linç edilme görüntülerinin de gerçek olmadığını öne süren Ebu Gayla, 2011'deki NATO bombardımanında bir bacağını kaybeden Kaddafi'nin, Libya'ya komşu Afrika ülkelerinden birinde sağlığına tekrar kavuştuğunu ve gizli bir hayat sürdürmeye devam ettiğini iddia etti.

  İran radyo ve televizyonunun Fransızca yayın yapan birimi de bu iddiayı dünyaya duyurdu.

  EŞİ NAAŞINI İSTİYOR

  Muammer Kaddafi'nin karısı Safiye Kaddafi da dün Rusya'nın Sesi radyosuna yaptığı açıklamada kocasının ve oğlu Mutassım'ın naaşlarının bulunmasını talep etti.

  'Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve Avrupa Birliği üyeleri oğlumun ve kocamın gömüldüğü yerleri açıklasınlar' diyen Safiye Kaddafi açıklamalarında, 'Afrika Birliği üyeleri de Muammer Kaddafi ve kurmaylarının öldürülmesi konusunda bir soruşturma başlatmalıdır' ifadelerine yer verdi.

  Safiye Kaddafi "Ailelerinin bu iki şehide uygun bir cenaze töreni düzenleyebilmesi için" oğlunun ve kocasının öldürülmesi olayına karışanların bildikleri her şeyi açıklamalarını talep etti.

  Uzun süren sert yönetimi ve sıra dışı tavırlarıyla sık sık dünya kamuoyunun dikkatlerini üzerine çeken Muammer Kaddafi, iç savaş sırasında 20 Ekim 2011'de doğduğu yer Sirte'de yakalanmıştı. Memleketi Sirte'den 50 araç ve 250 kişilik bir konvoyla kaçmaya çalışan Kaddafi ve kurmayları NATO uçakları tarafından vurulmuştu. 69 yaşındaki Kaddafi'nin cesedi daha sonra kanalizasyon borularının içinde bulunmuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir