Euro
15.0882
-0.94%
Dolar
13.5192
-0.96%
Altın
777.5830
-1.33%
Borsa
1983
-0.73%
Bitcoin
514.375
0.43%
4ºC
İstanbul
Bulutlu 4 C

  İran: Suriye'deki rehineler Devrim Muhafızı

  Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi: Muhaliflerin rehin aldığı İranlılar devrim muhafızı..
  • 09.08.2012 - 07:01
  İran: Suriye'deki rehineler Devrim Muhafızı

  İran: Suriye deki rehineler Devrim Muhafızı #1

  Suriye'de kaçırılan İranlılar konusu yeni bir boyut kazandı. Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, türbe ziyaretine gittiği iddia edilen; ancak muhaliflerin rehin aldığı İranlıların devrim muhafızı olduğunu resmen kabul etti.

  SALİHİ: BAZILARI EMEKLİ ASKER

  Zaman gazetesinin haberine göre; Türbe ziyareti için Suriye'ye gittiği iddia edilen ancak muhaliflerin rehin aldığı İranlılar devrim muhafızı çıktı. İran 47 vatandaşından bazılarının emekli asker olduğunu dün itiraf etti. Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Suriye'de kaçırılan vatandaşlarından bazılarının emekli asker olduğunu söyledi. İran'ın resmi Haber ajansı IRNA'nın haberine göre, Salihi, önceki günkü Ankara ziyareti sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye'de silahlı gruplarca rehin alınan İran vatandaşlarından bazılarının Devrim Muhafızları ve ordudan emekli askerler olduklarını belirtti. Suriye'ye bir süredir kutsal yerleri ziyaret için İran'dan turlar düzenlenmediğini anlatan Salihi, "İranlıların bu yerlere olan aşk ve ilgilerinden dolayı çeşitli birimlerden emekli olanların ziyaretine onay verdik ve bunlar arasında Devrim Muhafızı ile ordudan emekli olanlar da ziyaret amacıyla yola çıktılar." diye konuştu. Salihi, bu emekli gruptan sonra çeşitli bakanlıklardan başka grupların da Hz. Zeynep'in türbesine ziyaret planladığını kaydetti.

  İRAN İDDİALARI YALANLAMIŞTI

  İran, bölgedeki en önemli müttefiki Beşşar Esed'i kaybetmemek için Suriye'deki isyanı bastırmak üzere özel birlikler gönderdiği iddiasını birçok kez yalanlamıştı. Ancak muhalifler, öldürdükleri birçok kişinin İran uyruklu olduğunu, bazılarında İran Devrim Muhafızları kimliklerinin çıktığını belirtiyor. Muhaliflere göre büyük can kayıplarına yol açan helikopterleri ve ağır silahları İranlılar kullanıyor. Önceki gün Şam'ı ziyaret ederek Esed ile görüşen İran Millî Güvenlik Konseyi Başkanı Said Celili, Suriye'nin 'direniş ekseni'nde önemli bir yeri olduğunu ve hiçbir biçimde bu eksenin parçalanmasına izin vermeyeceklerini söylemişti.

  İran: Suriye deki rehineler Devrim Muhafızı #2


  Görüş Bildir