Euro
15.1350
-0.06%
Dolar
13.3642
-0.09%
Altın
790.5170
0.07%
Borsa
2,014.21
-1.36%
Bitcoin
553.195
-2.85%
8ºC
İstanbul
Çok bulutlu 8 C
  İran'dan Türkiye hakkında sert mesaj

  İran'dan Türkiye hakkında sert mesaj

  İran Devlet Televizyonu Press TV, Türkiye ile Suriye arasındaki gerilimle ilgili sert bir mesaj yayınladı.
  • 27.06.2012 - 13:31

  İran dan Türkiye hakkında sert mesaj #1

  Türkiye'yi "provokasyon yapmakla" suçlayan Press TV, Türkiye'nin Washington adına hareket ettiğini öne sürdü.

  "DÜŞMANCA BİR NİYETTİ"

  İki Türk uçağının 22 Haziran günü provokatif bir şekilde Suriye hava sahasına alçaktan ve hızlı olarak girdiğini yazan Press TV, "Uçaklar muhtemelen Suriye'nin savunma sistemini test ediyordu ya da başka tepkileri ölçüyorlardı. Bu düşmanca bir niyetti. Bir karşılık istiyordu ve o karşılığı aldı" diye yazdı.

  "ANKARA PROVAKATİF BİR ŞEKİLDE HAREKET ETTİ"

  Press TV, Suriye'ye karşı savaşta Türkiye'yi Washington adına hareket etmekle suçlayarak, "Türkiye, Suriyeli isyancıları silahlandırıyor. Onlara güvenli ortam sağlıyor. Aslında Ankara uçak olayında provokatif bir şekilde hareket etti. Muhtemelen Washington adına hareket etti. Türkiye bir NATO üyesi. NATO Anlaşması'nın 4 veya 5. Maddesini işleme sokabilir" diye devam etti.

  "HER AN HER ŞEY OLABİLİR"

  İran Devlet Televizyonu, uçak olayının Obama ile Erdoğan'ın tezgahlamış olabileceğini iddia ederek şöyle sürdürdü: "Bu olayın topyekün bir müdahalenin gerekçesi olup olmadığı bilinmiyor. Yerdeki olaylar tehlikeli bir şekilde tırmanıyor. Her an her şey olabilir. Provokasyon tezgahlamak kolay bir şey. Cuma günkü olay topyekün bir müdahale için bir casus belli olabilir. Böyle değilse, Obama'nın diğer bir ülkeye gazabını kusması için daha büyük bir planın parçası olabilir. Kendisini Esad'a karşı yumuşak kalmakla suçlayan Cumhuriyetçileri susturmak için bundan daha iyi bir yol var mı?"


  Görüş Bildir