Euro
10.1717
0.31%
Dolar
8.6778
0.36%
Altın
490.99
0.61%
Borsa
1.392
-1.94%
Bitcoin
382.403
-7.21%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  İran'dan Türkiye'ye teşekkür

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İran'ı 5+1 ülkeleri ile imzalanan nükleer anlaşmadan dolayı tebrik etti.
  • 27.11.2013 - 09:12
  İran'dan Türkiye'ye teşekkür

  İran dan Türkiye ye teşekkür #1

  İran'ın başkenti Tahran'da düzenlenen 21. Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Bakanlar Konseyi toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, konuşmasının başında ev sahibi ülke İran'ı, 5+1 ülkeleri ile imzalanan nükleer anlaşmadan dolayı tebrik etti. Davutoğlu, 'İran ile 5+1 ülkeleri arasında varılan anlaşma, tüm bölgeye olumlu etkileri olacak büyük bir diplomasi başarısıdır' değerlendirmesinde bulundu.

  MARMARAY EİT'İN BAŞARISI

  Marmaray projesinin sadece Türkiye'nin değil tüm EİT üye ülkelerinin projesi olduğunu ifade eden Davutoğlu, 'Marmaray, EİT coğrafyasını Avrupa'ya bağlıyor. Bu anlamda, bu, tüm EİT ülkelerinin başarısıdır' diye konuştu. Bölgesel siyasi dönüşümün yanı sıra ekonomik ve finansal kriz, iklim değişikliği, enerji ve gıda güvenliği gibi küresel zorlukların hem bölgesel hem de küresel düzeyde hızlı ve eşgüdümlü eylem gerektirdiğini belirten Davutoğlu, 'Bu nedenle bölgesel ortaklık ve dayanışma her zamankinden daha çok önemli hale gelmiştir' dedi.

  ORTAK ÇABA GEREKİYOR

  Bölgesel ortaklığı gözeterek, varolan ilişkileri geliştirerek ve iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri güçlendirerek gelecek umutlarını hayata geçirmek için teşkilatı yeniden şekillendirebileceklerini vurgulayan Davutoğlu, diğer taraftan da geçmiş 30 yılda başarılamayan hedeflere ulaşmak için gösterilen ortak çabaların yoğunlaştırılması gerektiğine dikkati çekti.

  KKTC ZENGİNLİK KATACAK

  EİT'te ilk kez gözlemci statüsünde yer alan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanı Özdil Nami'nin toplantıda bulunmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Davutoğlu, 'KKTC'nin EİT'te gözlemci ülke olarak varlığının, topluluğumuzun daha müreffeh bir bölge oluşturma çabalarına zenginlik katacağına eminim. KKTC'nin en yakın zamanda EİT'in Parlamenterler Asamblesi Toplantılarına da katılmasını umuyorum' ifadesini kullandı.

  DESTEK TEŞEKKÜRÜ

  İran'da bulunan Davutoğlu, İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri tarafından kabul edildi. Görüşmede ağırlıklı olarak ikili ekonomik ilişkileri geliştirme doğrultusunda ticaret, enerji ve ulaştırma konuları ele alındı. Ulaştırma alanında tarihi İpek Yolu'nun yeniden canlandırılması üzerinde mutabık kalınan görüşmede, İran ile 5+1 ülkeleri arasındaki anlaşmanın ardından Tahran'a uygulanan yaptırımların kaldırılması ile iki ülkenin sahip olduğu enerji ticareti potansiyelinin daha fazla kullanılacağı kaydedildi. Cihangiri de Türkiye'nin diplomatik çözüm yönündeki çabalarının farkında olduklarını ve sürece yaptığı katkılardan ötürü Türkiye'ye teşekkür etti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir