Euro
15.0882
-0.94%
Dolar
13.5192
-0.96%
Altın
777.5830
-1.33%
Borsa
1983
-0.73%
Bitcoin
517.150
1.34%
7ºC
İstanbul
Çok bulutlu 7 C

  İran'ı Ermenistan ayakta tutuyor

  İddialara göre, Ermenistan ve Irak bankaları, uluslararası para transferleriyle Tahran ekonomisini ayakta tutuyor
  • 22.08.2012 - 14:49
  İran'ı Ermenistan ayakta tutuyor

  İran ı Ermenistan ayakta tutuyor #1

  İran'ın uluslararası yaptırımları aşmak için Ermenistan ve Irak bankalarından yardım aldığı haberleri ABD'yi endişelendirdi. İddiaya göre, Ermenistan ve Irak bankaları, uluslararası para transferleriyle Tahran ekonomisini ayakta tutuyor.

  İran'ın nükleer programından dolayı kendisine uygulanan uluslararası yaptırımları aşmak için Ermenistan ve Irak bankalarını kullandığı iddia edildi.

  Amerika Birleşik Devletleri, İran'ın yaptırımları aşmak için yürüttüğü işlemleri mercek altına aldı. Ortaya çıkarılan belgeler, küresel bankacılık ve petrol sektöründen uzak tutulmaya çalışılan İran'ın, ekonomisini ayakta tutmayı nasıl başardığını gösterdi.

  YÜKLÜ MİKTARDA PARA TRANSFERLERİ

  Buna göre, Irak Merkez Bankası başta olmak üzere ülkedeki çeşitli bankalar İran adına yüklü miktarda para transferleri gerçekleştirmekle suçlandı. İki ülke arasındaki yıllık ticaret hacminin 11 milyar doları bulduğuna dikkat çekildi.

  Irak'ın komşusu İran'a yardım sağladığı bir başka alanın da petrol kaçakçılığı olduğu iddia edildi. İran'ın ambargolu petrolünü bölgeye Irak üzerinden pazarladığı ileri sürülüyor.

  ABD ERMENİSTAN'I UYARDI

  Ermenistan'ı ABD'nin gözünde şüpheli ülkeler listesine sokan durum ise, ülkedeki İran menşeili bankaların yürüttüğü uluslararası işlemler. ABD, Ermenistan'ı 2007'den bu yana İran için işlem gerçekleştirmemeleri konusunda uyarırken, bazı bankaların işlem haklarını da iptal etti.

  Türkiye'nin de bir zamanlar tıpkı Ermenistan'a benzer bir rol oynadığı iddia ediliyor.

  ABD'NİN BASKISI

  2010 yılında İran bankalarının Türk bankaları aracılığıyla kolayca işlem yapabildiği, ancak ABD'nin baskısı üzerine Türklerin İranlı müşterileriyle olan bağlarını gevşettiği belirtiliyor.


  Görüş Bildir