Petrol
98.07
-1.54%
Euro
18.427
-0.57%
Dolar
17.95
0.07%
Altın
1.037
0.46%
Borsa
2873
0.15%
Bitcoin
429.663
-3.51%
28ºC
İstanbul
Çok bulutlu 28 C

  İran'ın elinde dört insansız hava aracı var iddiası

  Tehran Times gazetesi, İran'ın elinde yabancı ülkelerden ele geçirilen çok sayıda insansız hava aracı olduğunu öne sürdü
  • 15.12.2011 - 11:52
  İran'ın elinde dört insansız hava aracı var iddiası

  İran ın elinde dört insansız hava aracı var iddiası #1

  Gazetede bugün yer alan habere göre, İran'ın yakında sergilemeyi planladığı insansız hava araçlarının arasında dört tane İsrail yapımı uçak da bulunuyor.

  İran'ın elinde ayrıca, iki hafta önce düşürüldüğü iddia edilen RQ-170 Sentinel casus uçağı olmak üzere, ABD yapımı üç insansız hava aracı olduğu iddia edildi.

  İSRAİL UÇAKLARI DOĞU SINIRINDAN GİRDİ

  Tehran Times, İranlı basın mensupları ve yabancı ülkelerin büyükelçilerinin uçak sergisine davet edileceğini belirtirken, gazeteye bilgi veren kaynaklar, ele geçirilen İsrail uçaklarının İran topraklarına doğu sınırından girdiğini belirtti.

  Aynı kaynaklar, RQ-170 Sentinel casus uçağının, bugüne dek İran'ın eline geçen en gelişmiş insansız hava aracı olduğunu vurguladı. ABD, uçağın en son teknolojiyle üretildiğini belirtmiş ve sahip olduğu özellikleri gizli tutmuştu.

  İran, geçtiğimiz hafta, Sentinel casus uçağını "tersine mühendislikle" deşifre edeceğini ve yakın gelecekte seri üretimine başlayacağını açıkladı.

  'ABD İÇİN İYİ BİR GÜN DEĞİL'

  ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Mike Rogers, Salı günü AFP haberajansına yaptığı açıklamalarda, Sentinel'in İran'ın eline geçmesini, "ABD için iyi bir gün değil" diye yorumlamıştı.

  Bununla birlikte, Rogers, "İran gibi düşman bir ülkenin ABD teknolojisini ele geçirerek deşifre etmesini ve seri üretime geçeceğini açıklamasını çok büyük bir tehdit olarak görmediklerini" ifade etti.

  ABD'li vekil, "İyi haber şu ki onlar tersine mühendislikle zaman harcarken, biz mühendislikle zaman harcayacağız. Aramızdaki en büyük fark bu... Sentinel'i yeniden tasarlayacakları için gururlular ve umarım bunu yapmak için beş, altı, yedi, sekiz yıl harcarlar. Bu çok iyi olur çünkü biz bu sürede onların çok önüne geçmiş olacağız" demişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir