Euro
9.4945
0.5%
Dolar
7.8158
0.57%
Altın
460.64
0.07%
Borsa
1.331
0%
Bitcoin
148.647
-1.42%
13ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 13 C
  İran'ın öteki yüzü: Şarabın en iyisini içiyorlar

  İran'ın öteki yüzü: Şarabın en iyisini içiyorlar

  Doğan Haber Ajansı başka bir İran fotoğrafı çekti.. ŞARABIN EN İYİSİNİ İÇİYORLAR
  • 30.12.2012 - 15:03

  İran ın öteki yüzü: Şarabın en iyisini içiyorlar #1

  DHA muhabiri Aynur Tattersall, türban ve peçelerinin içinde karşıdan bakıldığında bir tutsak hayatı süren, ancak kapalı kapılar ardında ve evlerinde şarabın en iyisini içerek bambaşka bir yaşam süren kadınları; dışarıdan yobazmış gibi görünen, ancak birden fazla dil konuşan, dünya politikası ve ekonomisini yakından takip eden erkekleri ile; bilinenin, hep konuşulanın dışındaki İran’ı görüntüledi.

  İşte Tattersall'ın o yazısından bir bölüm:

  "İRAN'DA DIŞARIDAN GÖRÜNENİN AKSİNE.."

  Şeriat yasalarının hüküm sürdüğü, kadın-erkek eşitliği konusunda büyük sıkıntılar yaşanan komşumuz İran’da, dışarıdan görülenin aksine eğitimli, modern, dış dünyayı yakından takip eden büyük bir kitle, özellikle de kadınlar, devrimin kurbanları olmadıklarını, böyle görünmeyi de kabul etmediklerini ispatlamak istercesine büyük mücadele veriyor. İslam devriminin ardından, yönetimlerin dini baskısıyla ezilen İran kadınları, her yönden kendilerini geliştirmeye devam ederek, bu kimliğe asla uymadıklarını batının modern anlayışına sahip olduklarını sergiliyor.

  ...

  ŞARABIN EN İYİSİNİ İÇİYORLAR

  Yasak da olsa ceza ödemeyi göze alan kapısı açılınca müzik sesleri yükselen restoranlarda gece hayatı batılı şehirleri aratmıyor. Her biri modayı takip ettiği belli olan şık giyimli kadınlar müziğin temposuna ayak uydurarak gece yarısına kadar eğleniyorlar. Akşam olup kendilerini eve atanlar evlerinin kapılarını kapattılar mı akşam yemeğinde kaçakçılardan gizlice aldıkları Fransız şarabının en iyisini içiyorlar. Dışarıda zorla örtünen içerde, ruj süren, makyaj yapan kadınlar, gizlice ama hiçbir şeyden geri kalmayan bir yaşam tarzı sürüyor. Eğitimli İranlılar tüm yasaklamalara rağmen bundan hiç ödün vermek istemiyor. Evlerde bir araya gelen dost arkadaş sohbetlerinde çarşaflar çıkınca topuklu ayakkabıları, modaya uygun giysileriyle kadınlar göz kamaştırıyor. Yoldan geçen çoğu genç kız parlak rujları ve özenle yapılmış makyajlarıyla birkaç metre öteden fark ediliyor; içlerinin ne kadar cıvıl cıvıl olduğunu ispatlamak istercesine vücutlarının açıkta kalan tek yeri olan yüzlerine yaptıkları makyajıyla adeta içlerindeki isyanı ifade ediyor.

  MUHTEŞEM YÜZYIL İZLİYORLAR

  Röportaj yaptığımız İranlı kadınlar Türkiye’ye hayran olduklarını, her yıl mutlaka Türkiye’nin başka bir şehrini ziyaret ettiklerini söylüyor. Başta özellikle Muhteşem Yüzyıl olmak üzere, birçok diziyi izlediklerini anlatan kadınlar “Türkiye’yi çok seviyoruz. Birkaç şehrini gördük ve her yıl gitmeye özen gösteriyoruz” diyorlar. Esnaf ise özellikle Türkiye’den gelen ürünlere kaliteli oldukları için büyük rağbet olduğunu söylüyor. Özellikle Türk malı tekstil ürünleri kadınlar tarafından daha çok tercih ediliyor. Arabalarda üzerlerine Farsça sözler yazılmış Türk müzikleri çalınıyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir