Petrol
95.04
-1.60%
Euro
18.2235
-0.21%
Dolar
18.1007
0.12%
Altın
1.018
-0.29%
Borsa
3031
0.00%
Bitcoin
397.309
-6.65%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C

  İran'la batı Türkiye'de buluşabilir

  İran Meclis Başkanı, Batı ile müzakerelerin Türkiye'de yapılabileceğini kaydetti.
  • 13.01.2012 - 07:46
  İran'la batı Türkiye'de buluşabilir

  İran la batı Türkiye de buluşabilir #1

  Batılı diplomatlardan, İran'ın 'nükleer silah' iddialarıyla ilgili müzakerelere yeniden başlamayı kabul ettiği açıklaması geldi. Ankara'da bulunan İran Meclis Başkanı da, müzakerelerin adresinin Türkiye olabileceğini söyledi.

  Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (UAEK) merkezinin bulunduğu Viyana'daki diplomatlardan, İran'ın müzakereleri yeniden başlatmayı kabul ettiği, konunun, UAEK'nın üst düzey yetkililerinin Tahran'a 28 Ocak'ta yapacağı ziyaretteki görüşmelerin odak noktası olacağı açıklaması geldi.

  "MÜZAKERELER TÜRKİYE'DE YAPILABİLİR"

  Diplomatların konuştuğu AP, yıllardır bu iddiaları yalanlayan İran'ın 3 yıldan uzun süredir ilk kez iddialarla ilgili görüşmelere hazır olduğunu bildirdiğine dikkat çekerken, Ankara'da bulunan İran Meclis Başkanı Ali Laricani, müzakerelerin Türkiye'de yapılabileceğini söyledi.

  Ankara'daki görüşmelerinin ardından basın toplantısı düzenleyen Laricani, P5 artı 1 ülkeleri ile nükleer müzakerelerin nerede ve ne zaman yapılacağı konusunun netleşip netleşmediğinin sorulması üzerine, her zaman görüşmelerin devam etmesinden yana olduklarını kaydetti.

  KARDEŞ ÜLKE TÜRKİYE

  Laricani, ''İran'ın nükleer programı açık ve net bir şekilde sürüyor. Biz Batılıların oyunlarını oynamak istemiyoruz. Tüm konuların müzakerelerle çok kolay bir şekilde çözüleceğine inanıyorum. Ama görüşmeler bu kez ciddi olsun istiyoruz, sahte müzakereler olmasın. Türk kardeşlerimizin görüşleri de müzakerelerin Türkiye'de yapılması yönünde. Türkiye bizim kardeş ülkemiz ve bu nedenle tabii ki olumlu bakıyoruz.'' dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir