Dolar
6.8078
-0.0323%
Euro
7.5775
0.1175%
Altın
1737.79
-0.1074%
Borsa
107266.19
0%
G. Altın
380.524
-0.1071%
Bitcoin
68726.68
4.9777%
15ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 15 C

  İranlı Bakan Zarif Obama’nın elini sıkmakla suçlanıyor

  İran Dışişleri Bakanı Zarif, New York’ta Obama ile tokalaştığı gerekçesiyle meclisteki muhafazakarların eleştiri oklarının hedefi oldu.
  • Ajanslar
  • 01.10.2015 - 08:41

  İranlı Bakan Zarif Obama’nın elini sıkmakla suçlanıyor

  New York'taki BM Genel Kurul toplantıları sırasında karşılaşan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'in ABD Başkanı Barack Obama ile el sıkışması, katı muhafazakarları çileden çıkardı.

  İran Dışişleri Bakanlığı, Obama ve Zarif'in ‘tamamen tesadüfi bir şekilde‘ karşılaştığını açıklayarak, el sıkışıldığını yalanlamadı.

  "AMERİKA'YA ÖLÜM" SLOGANLARI

  Milletvekili Behram Biranvend‘in çarşamba günü mecliste ayağa kalkarak, “Bakan'a Obama'nın elini sıkma iznini kim verdi?“ demesi üzerine meclis sıralarından “Amerika'ya ölüm“ sloganları yükseldi.

  "BAZI CASUSLAR PARA ALIR"

  İran haber ajansı Fars'a konuşan Yargı Sözcüsü Gulamhüseyin Muhsini Ejei, Zarif'in adını vermeden, “Bazı casuslar para alır. Ama casusluğun, dikkat etmemiz gereken başka bir türü de var. Bu, düşman için zemin hazırlamaktır. Bu nedenle Obama ile el sıkışılmasını önemsizmiş gibi göstermek yanlış“ diye konuştu.


  "MECLİS'TE GÖRÜŞÜLECEK"

  Milletvekili Ali Rıza Zakani de Tasnim haber ajansına verdiği demeçte, bu olaya hiçbir gerekçe gösterilemeyeceğini belirterek konunun mecliste ciddi bir şekilde ele alınacağını kaydetti. Meclisteki şahin kanadın önde gelen isimlerinden olan Zakani, “Kasıtlı olsun ya da olmasın. Kasıtlıysa hükümetin ABD ile ilişkileri yeniden başlatmak için bir komplosu söz konusu demektir. Kasıtsız ise de diplomatik açıdan ahmaklıktır. Her iki durumda da meclis Zarif'e karşı işlem yapacaktır“ dedi.

  Yarı resmi haber ajansı Isna da Zarif ve Obama'nın Pazartesi günü el sıkıştıklarını bildirdi.

  1979'DAN SONRA BİR İLK

  Obama ile Zarif'in el sıkışması 1979 İran İslam Devrimi sonrasında bir ABD Başkanı ile üst düzey bir İranlı yetkili arasındaki ilk tokalaşma anlamına geliyor. İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, temmuz ayında varılan nükleer anlaşma sonrasında yakınlaşma söylentilerini yalanlayarak, ‘ABD'nin bir numaralı düşman olmayı sürdürdüğünü‘ söylemişti.

  İran ve ABD arasında 1979'dan bu yana diplomatik ilişki bulunmuyor.

  Görüş Bildir