Petrol
91.99
-3.27%
Euro
18.2193
-0.19%
Dolar
17.9115
-0.26%
Altın
1.024
-0.32%
Borsa
2913
1.96%
Bitcoin
433.513
-0.22%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C

  İranlı komutan: Biz desteklemeseydik Esad rejimi düşerdi

  İran Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri'nde komutan olan Ali Haci Zade, Beşar Esad hükümetinin varlığını sürdürmesini "İran'ın iradesine" bağladı.
  • 14.04.2014 - 10:15
  İranlı komutan: Biz desteklemeseydik Esad rejimi düşerdi

  İranlı komutan: Biz desteklemeseydik Esad rejimi düşerdi #1

  İran'da yayın yapan ‘Faris' ajansına konuşan komutan, Beşar Esad'ın dışardan destekli olan muhaliflere karşı zafer kazanıp saltanatını devam ettirdiğini söyledi. Komutan Ali Haci Zade, Esad'ın bu ‘başarısı'nı İran'ın desteğine bağlayarak ‘Çünkü İran böyle istedi' dedi. Ajansa yaptığı açıklamada dünyadaki 86 ülkenin Esad rejiminin karşısında durarak yönetimin değişmesini istediğini söyledi ve şöyle ekledi;

  İranlı komutan: Biz desteklemeseydik Esad rejimi düşerdi #2

  "MUHALİFLERİ DESTEKLEYEN ÜLKELER İŞİ ZAMANA YAYIYOR"

  "Ancak bu ülkelerin hepsi başarısız oldu, çünkü İran'ın görüşü tam aksine. Bu yüzden bu ülkelerin hepsi hezimete uğramıştır' dedi. İranlı komudan Haci Zade ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin de başarısız olduklarını itiraf ettiğini söyleyerek sahnenin İran'ın istediği şekilde değiştiğini belirtti. Geçen hafta El Cezire'ye konuşan Lübnan Hizbullah'ı Sekreter Yardımcısı Naim Kasım "Herkesin önünde iki seçenek var, Esad'ın iktidarda kalması, ya da krizin devam etmesi. Seçenekler çok açık. Bir sonuca ulaşmak için ya Esad ile görüşmelere devam edeceksiniz, ya da onun iktidarı altındaki ülkede krizi devam ettireceksiniz" demişti. Washington'un isteği doğrultusunda muhalifleri destekleyen ülkelerin işi zamana yayarak, fırsat kolladıklarını kaydeden Kasım, bunun Suriyelilerin kanının akmasına neden olan boş bir zaman kaybı olduğunu söyledi. Kasım, çözümün Suriyelilerin kendi aralarında görüşmeler yapmasına bağlı olduğunu, Hizbullah'ın da bu ülkede kalmaya devam edeceğini vurguladı. Kasım, Suriye'de kalmalarının örgüt açısından hayati öneme sahip olduğunu ifade etti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir