Euro
10.7369
-0.09%
Dolar
9.2645
0.04%
Altın
526.52
0.02%
Borsa
1.41
0%
Bitcoin
575.647
2.10%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C

  İşgal altındaki Gazze'de suların yüzde 3'ü içilebilir durumda

  İsrail, 2 milyon Filistinlinin yaşadığı bölgeye karadan, havadan ve denizden saldırmaya devam ediyor. İçme sularının ciddi oranda elverişsiz olmasını sağlayarak zehirlenmelere neden oluyor.
  • AA
  • 05.10.2021 - 09:05
  • Güncelleme : 05.10.2021 - 09:33
  İşgal altındaki Gazze'de suların yüzde 3'ü içilebilir durumda

  İşhal altındaki Gazze'de halkın yaşadığı sorunların sonu gelmiyor. İsrail bu kez de bölge halkının temiz içme suyuna ulaşmasını engelliyor.

  Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Gözlemevi ile Küresel Su, Çevre ve Sağlık Enstitüsü, Gazze'nin yaşadığı toplumsal sorunlara ilişkin ortak yazılı açıklama yaptı.

  Yapılan yazılı açıklamada, Gazze Şeridi'nde suların yüzde 97'sinin içmeye uygun olmadığı ve bu sorun nedeni ile halkın zehirlenebileceği bildirildi.

  MEVCUT KRİZ DERİNLEŞİYOR

  Konuya ilişkin olarak, Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Gözlemevi İletişim ve Program Sorumlusu Muhammed Şehade de açıklamalarda bulundu.

  Şehade, İsrail'in Gazze'ye mayıs ayında düzenlediği son saldırıların, altyapıda büyük bir yıkıma neden olduğunu, bunun da mevcut krizi daha da derinleştirdiğini belirtti.

  İşgal altındaki Gazze de suların yüzde 3 ü içilebilir durumda #1

  BEBEK VE ÇOCUK ÖLÜMLERİ ARTIYOR

  Gazze'de hakim olan salgın hastalıkların su kirliliğinden kaynaklandığı, öte yandan bebek ve çocuk ölümlerinin de buna dayalı olduğunu belirten Şehade, "Gazze halkı, çocuklarının içme suları ya da kirli toprakta yapılan tarım nedeniyle yavaşça zehirlenmesi karşısında aciz." dedi.

  Birçok hastalığa ve ciddi oranda ölüme sebep olacağı düşünülen su kirliliği sorunu için hiçbir adımın atılmadığı ifade edildi.

  İşgal altındaki Gazze de suların yüzde 3 ü içilebilir durumda #2

  GAZZE, 2006'DAN BERİ İSRAİL ABLUKASI ALTINDA

  Şehade, İsrail makamları ve uluslararası topluma halkın su güvenliğinin garanti altına alınması çağrısında bulundu.

  İsrail, yaklaşık 2 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi'ni 2006'dan bu yana kara, hava ve denizden abluka altında tutuyor.

  İşgal altındaki Gazze de suların yüzde 3 ü içilebilir durumda #3

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir