Petrol
98.45
1.08%
Euro
18.5963
0.99%
Dolar
17.9547
0.48%
Altın
1.038
0.82%
Borsa
2874
1.56%
Bitcoin
443.392
3.25%
26ºC
İstanbul
Bulutlu 26 C

  IŞİD Avrupa'yı göçmenlerle karıştırmak istiyıor

  İstihbarat kaynaklarına göre terör örgütü IŞİD'in, Libya'daki göçmenlerle Avrupa'yı karıştırmayı hedefledği öğrenildi.
  • 21.02.2015 - 07:24
  IŞİD Avrupa'yı göçmenlerle karıştırmak istiyıor

  IŞİD Avrupa yı göçmenlerle karıştırmak istiyıor #1

  Libya'daki etki alanını genişleten IŞİD, İtalya'nın 'askeri müdahale' tehdidine son derece sert bir karşılık verdi. Örgüt "Libya'da bekleyen 500 bin göçmeni Avrupa'ya salarız" planını duyurunca İtalya geri adım atmak zorunda kaldı. Başbakan Matteo Renzi "Askeri müdahale gündemimizde değil" açıklamasında bulundu.

  İtalya İçişleri Bakanı Angelino Alfano, hafta başında "Libya birinci önceliğimiz olmalı. Uluslararası camia bu konuda bir dakika bile zaman kaybetmemeli. Benzeri görülmemiş bir göç tehdidiyle karşı karşıyayız" açıklamalarında bulunmuştu.

  IŞİD: 500 BİN GÖÇMENİ AVRUPA'YA GÖNDERİRİZ

  İtalya'da yayımlanan Il Massagero gazetesinin haberine göre, açıklamaların ardından IŞİD'e bağlı Libyalı teröristler "Eğer Libya'ya askeri müdahale gerçekleşirse, 500 bin göçmeni Avrupa'ya göndeririz" tehdidinde bulundu. İtalya kıyılarına 350 kilometre uzakta olan Libya'da 700 bin kişinin Avrupa'ya gitmek için fırsat kolladığı tahmin ediliyor. Sadece geçtiğimiz yıl, 170 bin göçmen Akdeniz'den İtalya'ya ulaştı. İtalya'nın başetmekte zorlandığı sorunlarından biri olan göçmen sayısının daha da artması, derin sosyal sorunları tetikleyebilir.

  KADDAFİ'NİN KEHANETİ

  IŞİD'in 21 Mısırlı Hıristiyan'ı Libya sahillerinde infaz edip "Roma'yı fethedeceğiz" tehdidinde bulunmasından 4 yıl önce, Libya'nın eski lideri Muammer Kaddafi, bugünküne benzer bir tablo öngörmüştü. Kaddafi, son röportajlarından birinde "Libya'nın güvenliği sağlanmazsa Akdeniz bir kaos denizine dönüşür" diyerek, Libya'daki otorite boşluğunun Avrupa'yı tehdit edeceğini vurgulamıştı.

  LİBYA, AVRUPA'YA AÇILAN KAPI

  İngiltere'de faaliyet gösteren Quilliam adlı terörle mücadele kurumunun edindiği bilgiler de IŞİD'in Libya üzerindeki planlarını doğruluyor. Ebu Arhim el Libim adlı militanın yazdığı propaganda mektubunu yayımlayan kurum "Libya'nın Avrupa devletlerine bakan uzun kıyıları var. Buradan Avrupa'nın güneyinde kargaşa yaratılabilir, Akdeniz'deki ticaret yolları hedef alınabilir" cümlelerine yer verdi. IŞİD'in bu göçmenlerin arasına teröristler yerleştirerek, Avrupa'nın birçok kentinde geniş çaplı terör eylemlerinde bulunmasından endişe ediliyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir