Euro
13.9759
-0.24%
Dolar
12.3629
-0.05%
Altın
711.19
-0.26%
Borsa
1.776
-2.35%
Bitcoin
725.291
3.29%
17ºC
İstanbul
Açık 17 C

  IŞİD Batı ülkelerini vuracak iddiası

  Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, IŞİD'in ABD ve Paris metrolarına saldırı düzenleme planı olduğuna ilişkin istihbarat elde ettiklerini bildirdi.
  • 26.09.2014 - 07:41
  IŞİD Batı ülkelerini vuracak iddiası

  IŞİD Batı ülkelerini vuracak iddiası #1

  BM Genel Kurulu görüşmeleri için New York'ta bulunan İbadi,  gazetecilere yaptığı açıklamada, bilginin Irak'ta yakalanan IŞİD militanlarından  elde edildiğini belirterek, olayın detaylarını öğrenince bilginin güvenilir  olduğuna kanaat getirdiğini kaydetti.

  Saldırının Paris ve ABD metrolarına yönelik planlandığını  öğrendiklerini anlatan İbadi, isimler, detaylar ve tarihlere ilişkin yaptıkları  derinlemesine incelemede planın ciddi olduğunun görüldüğünü söyledi.

  Abadi, gazetecilerin, saldırı planının önlenip önlenmediğine ilişkin  sorusu üzerine de, bunun bir örgüt planı olduğunu ve bir kaç kişinin yakalanması  ile planın devre dışı bırakıldığının söylenemeyeceğini ifade etti.

  Yakalananların Iraklı olmadığını kaydeden İbadi, ABD'de saldırı  planlanan metro ismini ise vermedi.

  Öte yandan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Caitlin Hayden  ise böyle bir saldırı planını teyit etmedi.

  Hayden, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

  ''Başbakan Abadi'nin yorumlarını gördük. Böyle bir saldırı planını  teyit etmiyoruz ve daha fazla tespitte bulunmadan önce Iraklı ortaklarımızdan  alınacak her bilgiyi gözden geçirmek zorundayız. Tüm tehditleri ciddiye alıyoruz  ve ortaklarımızdan aldığımız bilgileri her zaman olduğu gibi doğrulamaya  çalışıyoruz. Başkan Obama liderliğinde toplanan Güvenlik Konseyi'nde düzenlenen  oturumda gördüğünüz gibi, şu an yabancı savaşçılar konusuna odaklanmış  durumdayız".

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir