Euro
15.2352
-0.34%
Dolar
13.6549
0.48%
Altın
787.1940
-0.93%
Borsa
1998
2.38%
Bitcoin
501.212
-3.06%
1ºC
İstanbul
Çok bulutlu 1 C

  IŞİD Ninova'da 2 bin yıllık Maşki Kapısı'nı imha etti

  Eski Asur şehri Ninova'nın girişindeki 'Tanrı'nın Kapısı' olarak da bilinen 2 bin yıllık Maşki Kapısı IŞİD tarafından imha edildi.
  • 13.04.2016 - 10:32
  IŞİD Ninova'da 2 bin yıllık Maşki Kapısı'nı imha etti

  British Institute Irak Çalışmaları kurumundan bir kaynak, İngiliz Independent gazetesine, eski Asur şehri Ninova'nın girişindeki "Tanrı'nın Kapısı" olarak da bilinen Maşki Kapısı'nın yok edildiğini doğruladı.

  IŞİD Ninova da 2 bin yıllık Maşki Kapısı nı imha etti #1

  ASKERİ EKİPMANLAR KULLANDILAR

  Musul'daki aktivistler, Kürt yayın organı ARA News'e, radikal dinci militanların kapıyı imha etmek için askeri ekipmanlar kullandığını söylediler. Maşki Kapısı'nın yok edilmesi, terör örgütü IŞİD'in ele geçirdiği topraklarda giriştiği kültürel katliamın son örneği.

  PALMİRA'DA ESERLERİ YOK ETTİLER

  IŞİD daha önce Musul Müzesi'nde binlerce yıllık heykelleri yıkmış, antik şehir Palmira'da da birçok eseri tamamen parçalamıştı. Terör örgütü, Palmira'da Baalşamin Tapınağı'nı havaya uçurmuş ve görüntülerini sosyal medyadan yayınlamıştı.

  IŞİD Ninova da 2 bin yıllık Maşki Kapısı nı imha etti #2

  "BÜYÜK ÜZÜNTÜ DUYUYORUZ"

  British Museum'dan bir yetkili, Independent'a, Irak'tan gelen son haberleri takip ettiklerini belirterek, "Doğal olarak kültürel mirasın tahrip edilmesi ve vandallık eylemleri karşısında büyük üzüntü duyuyoruz. Olanakları şartlarımızı zorlayarak takip etmeyi sürdüreceğiz. Belirli bir bilgi olmadan, neyin yok edildiğine dair yorum yapmak mümkün değil" dedi.


  Görüş Bildir