Euro
9.3661
0.32%
Dolar
7.8311
0.07%
Altın
448.93
0.43%
Borsa
1.284
0%
Bitcoin
151.502
5.06%
8ºC
İstanbul
Sağanak yağış 8 C

  IŞİD tarihi eser kaçakçılığı için bakanlık kurdu

  Irak ve Suriye'de çok sayıda tarihi miras alanını ele geçiren terör örgütü IŞİD, eserlerin ticaretini düzenleyen bir bakanlık oluşturdu.
  • Ajanslar
  • 02.06.2015 - 03:05
  IŞİD tarihi eser kaçakçılığı için bakanlık kurdu

  IŞİD tarihi eser kaçakçılığı için bakanlık kurdu #1

  Terör örgütü IŞİD, Suriye’de ve Irak’ta yağmaladığı tarihi eserlerden daha fazla kâr elde etmek için ‘Değerli Kaynaklar Bakanlığı’ adı altında bir birim kurdu. Örgütün güçlü olduğu kentlerde kurulan ‘tarihi eser bakanlıkları’, hangi eserlerin satılacağına ve hangi bölgelerde kazı yapılması gerektiğine karar veriyor; bakanlık izni olmadan kazı yapılamıyor. IŞİD’in tarihi eser ticareti ile meşgul aracılar ekibi kurduğu ve Türkiye sınırına antika ticareti için seyahat eden satıcılara silahlı güvenlik eskortu tesis ettiği düşünülüyor.

  IŞİD YÜZDE 20 VERGİ ALACAK

  Daha önce Suriye Tarihi Eser Bakanlığı’nda çalışan şimdi ise bir gönüllü ekibi ile birlikte zarar gören tarihi alanların kaydını tutan Amr el-Azm, İngiliz gazetesi Daily Telegraph’a yaptığı açıklamada, “İlk başta yağmalama ile başlayan süreç daha sonra çok iyi organize olmuş bir ticaret halini aldı” dedi. Azm’a göre, örgüt aktif olduğu şehirlerde kurduğu ‘antika bakanlıklarını’ Değerli Kaynaklar Bakanlığı’na bağlayan hiyerarşik bir yapı kurdu.

  Telegraph, üzerinde IŞİD’in tarihi eser bakanlıkları mührünü taşıyan, Halep ve Deyrizor şehirlerinde yapılacak arkeolojik kazılar için lisans izni veren belgelere de ulaştı.

  IŞİD’in, yağmaladığı tarihi eseri satan kişilerden yüzde 20 vergi aldığı aktarılıyor. Tarihi eser ticaretinin örgüt kasasına milyonlarca dolar soktuğu tahmin ediliyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir