Euro
15.2205
0.51%
Dolar
13.4275
0.38%
Altın
794.5760
0.58%
Borsa
1,996.41
-0.88%
Bitcoin
529.162
-7.37%
9ºC
İstanbul
Çok bulutlu 9 C

  IŞİD ve El-Nusra birleşti

  Suriye'de IŞİD ve El Nusra örgütünün üst düzey yöneticilerinin gizlice görüşerek Kobani için ortak hareket kararı aldığı öne sürüldü.
  • 14.11.2014 - 12:20
  IŞİD ve El-Nusra birleşti

  isid

  Associated Press'in (AP) haberine göre; IŞİD ve Suriye'deki El Kaide bağlantılı El Nusra örgütü 2 Kasım'da gizli bir görüşmede bir araya geldi.

  BİRLİKTE HAREKET ETME KARARI ALDILAR

  Suriye'nin kuzeyinde gerçekleştirildiği açıklanan gizli görüşmede örgütler birlikte hareket etme ve güçlerini birleştirme kararı aldı. Bu gelişmeyle birlikte ABD'nin Suriye'deki ılımlı örgütleri silahlandırarak kendi yanında savaştırma planı da büyük bir darbe yemiş oldu.

  IŞİD-EL NUSRA İTTİFAKI

  AP'ye konuşan ÖSO komutanlarının, can güvenlikleri nedeniyle ve kendi istekleriyle isimlerinin gizlendiği belirtildi. Komutanların ifadelerine göre toplam 7 üst düzey örgüt lideri Halep yakınlarındaki Atareb kasabasında bir araya geldi. Gece yarısı başlayan ve yaklaşık 4 saat süren görüşmeden ittifak kararı çıktı. ÖSO komutanlarına göre bir diğer görüşme ise ÖSO'nun güçlü olduğu bir bölgede üçüncü bir parti tarafından ayarlandı. ÖSO casuslarına göre bu görüşmeden de IŞİD-El Nusra ittifakı çıktı.

  HEDEF KOBANİ Mİ?

  Gizli görüşmenin IŞİD'in 3 aydır ele geçirmeye çalıştığı Kobani'de güç kaybetmeye başladığı bir zamanda yapılması, ABD ve koalisyonun düzenlediği saldırıların örgütü zayıflattığı yönündeki iddiaları güçlendirdi.

  Bilindiği üzere ABD'nin son hava saldırısında el Bağdadi'nin konvoyunun vurulduğu ve IŞİD liderinin öldüğü iddia edilmişti. Aynı saldırıda Bağdadi'nin sağ kolu da hayatını kaybetmişti.


  Görüş Bildir