Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
360.693
-0.19%
24ºC
İstanbul
Çok bulutlu 24 C

  IŞİD'den Esad'a: Bizi vurma petrol verelim

  IŞİD, Suriye'deki kuyulardan elde ettiği petrolün büyük kısmını piyasa fiyatının yaklaşık yüzde 90 altına Esad'a satıyor.
  • 02.11.2014 - 07:21
  IŞİD'den Esad'a: Bizi vurma petrol verelim

  IŞİD den Esad a: Bizi vurma petrol verelim #1

  Geçtiğimiz günlerde, IŞİD'in Suriye ve Irak'ta çıkardığı petrolü kime sattığı ortaya çıkmıştı. Buna göre petrolün bir kısmı Suriye'deki Esad rejimine satılırken, petrolün dünya pazarlarına ulaştırılması için ise kullanılan rota İran üzerinden Dubai.

  Al Jazeera Türk'ün haberine göre Suriye ve Irak’ta Haziran ayından beri ilerleyişini sürdüren IŞİD, gelirinin önemli bir kısmını ele geçirdiği topraklardaki petrol kuyularından sağlıyor. Elde ettiği petrolün bir kısmını ham olarak, bir kısmını da ele geçirdiği ya da kendi kurduğu mobil rafinerilerde işledikten sonra aracılara satıyor.

  TÜRKİYE'NİN İHTİYACINININ YARISI

  ABD merkezli IHS’nin raporuna göre, IŞİD Irak’ta ve Suriye’de günlük toplam 350 bin varil üretim kapasitesi olan petrol sahalarının kontrolünü elinde tutuyor. 350 bin varil petrol, Türkiye’nin günlük petrol ihtiyacının yarısı…

  IŞİD'İN ELİNDE TUTTUĞU PETROL YATAKLARI

  Suriye sınırında bir ve Kerkük çevresinde irili ufaklı birçok petrol sahasını ele geçirdi. Bazı petrol yatakları için peşmerge ve Irak ordusu, IŞİD’le savaşmaya devam ediyor. Suriye’de, ülkenin 2011’de başlayan ayaklanma öncesinde kullanılan petrolünün yüzde 60’ına sahip Deyr-ez Zor temmuzdan beri, ülke petrol yataklarının yüzde 40’ına sahip Haseke eyaletinin bir kısmı ve yine irili ufaklı petrol kuyularının olduğu Rakka eyaletinin tamamı ocak ayından beri IŞİD’in elinde.

  SURİYE'NİN PETROL ÜRETİMİ 385 BİNDEN 28 BİNE GERİLEDİ

  Suriye’nin günlük 385 bin varili bulan petrol üretimi, iç savaşla günlük 164 bin varile indi. IŞİD en büyük petrol sahalarının bulunduğu Deyr-ez Zor, Rakka ve Haseki’nin bir bölümünü ele geçirdikten sonra Esed rejiminin kontrolündeki üretim, 28 bin varile kadar geriledi. Buna, Haseki’nin diğer bölümünü elinde tutan Kürtlerin üretimi dahil değil.

  IŞİD, SALDIRMAMASI İÇİN ESAD'A PETROL SATIYOR

  Londra merkezli uluslararası düşünce kuruluşu Chatham House, IŞİD’in Suriye’de ‘geçici ve eğreti’ mobil rafinerilerde petrolün bir kısmını işlediğini ve bu şekilde daha hızlı ve kolay satış yaptığını belirtiyor. Aynı zamanda petrolün kara borsaya ve hava saldırısı yapmaması karşılığında Esed yönetimine doğrudan satıldığını söylüyor.

  2 KİLOMETRELİK ALICI KUYRUĞU

  Temmuz ayından beri tamamı IŞİD’in elinde bulunan Deyr-ez Zor kentinde Ömer petrol sahasının önündeki alıcı kuyruğu, 2 kilometreye kadar uzanıyor. İngiliz The Economist dergisinin istihbarat birimi, yaptığı araştırmalarda IŞİD’in bu sahadan günlük 20 bin varil petrol elde ettiğini ortaya çıkardı. IŞİD buradan aracılara ve rejime yapılan satışta varil başına 10-22 dolar arası alıyor. Bugünlerde brent petrolün varili ise 85 dolar.

  IŞİD'İN YILLIK GELiRi 800 MiLYON DOLAR

  20 Ekim’de çıkan IHS raporuna göre, IŞİD’in iki ülkede kontrol altında tuttuğu sahalarda ürettiği petrol miktarı, günlük 50-60 bin varil arasında değişiyor. IHS, IŞİD'in petrolden elde ettiği günlük gelirinin yaklaşık 2 milyon dolar olduğunu belirtti. Bu da yıllık 800 milyon dolara denk geliyor.


  Görüş Bildir