Euro
10.0365
-0.32%
Dolar
8.4381
-0.21%
Altın
492.59
-0.93%
Borsa
1.393
0.09%
Bitcoin
349.400
3.87%
27ºC
İstanbul
Açık 27 C

  IŞİD'den kaçan Ezidiler bebeklerini kanla besliyor

  IŞİD'den kaçan ve Sincar Dağı'nda ölümle burun buruna gelen binlerce Ezidi, yaşam savaşı veriyor.
  • 15.08.2014 - 09:07
  IŞİD'den kaçan Ezidiler bebeklerini kanla besliyor

  IŞİD den kaçan Ezidiler bebeklerini kanla besliyor #1

  Açlık ve susuzlukla boğuşan Ezidi anne-babalar, hayatta kalmaları için ellerini kesip kanlarını çocuklarına içiriyor. Genç kızlarsa IŞİD tecavüzüne uğramamak için intiharı seçiyor.

  BEBEKLERİN DRAMI YÜREK BURKUYOR

  IŞİD’in saldırılarından kaçan Ezidiler arasındaki bebeklerin dramı yürek yakıyor. O bebeklerden biri olan Cennat Irak’ın Sincar bölgesinde yaşıyordu.. Daha 55 günlük... Musul’un IŞİD’in eline geçtiği günlerde doğdu. Annesiyle önce Sincar Dağı’na, sonra Erbil’e doğru göç yollarına düştü. Ailesiyle birlikte binlerce Ezidi’yle Erbil’deki boş inşaatlara sığındı. Annesi mamaya, temizlik malzemesine, yiyecek ekmeğe muhtaç olduklarını anlattı.

  8 GÜNLÜK BEBEK SEBZE KASASINDA TAŞINIYOR

  Ferman bebek ise henüz 8 günlük... IŞİD Sincar’a (Şengal) girdiğinde o daha annesinin karnındaydı. Annesi hem hendi canını hem de onun canını kurtarmak için binlerce Ezidi gibi Sincar Dağı’na sığındı. Çünkü IŞİD, din değiştirmeyen Ezidiler için ölüm fermanı çıkarmıştı. Sıcak, açlık ve susuzluğun adı olan Şengal’de dünyaya gelen bebeğe, ‘Ferman’ adı verildi. Bir beşiği bile olmayan ve henüz 8 günlük olan Ferman bebek, bir sebze kasasında taşınıyor. Şengal Dağı’ndan annesiyle birlikte kurtarılan Ferman bebek, Suriye’deki Rojava bölgesine götürüldü. Türkiye sınırındaki Ezidi sayısınınsa 20 bini bulduğu öğrenildi.

  OĞLUNDAN ÖLÜMÜNÜ İSTEDİ

  Sincar Dağı’nda, yaşlı olduğu için yürüyemeyen bir kadının IŞİD’in eline geçmemek için oğlundan kendisini öldürmesini istediği, oğlunun da bu isteği yerine getirdiği ileri sürüldü.

  EZİDİLER SÜRYANİLERLE MİDYAT'A YERLEŞTİRİLECEK

  Türkiye’ye kaçan Ezidilerin sayısı 2 bine yaklaştı. Silopi’ye giden Ezidilerin bir bölümü, AFAD tarafından inşa edilen konutlara yerleştirildi. Cizre’ye giden Ezidiler de belediyeye ait yerlerde konaklıyor. Sınırda bekleyen 7 bine yakın Ezidi’nin bir bölümünün, ilk etapta Süryaniler için kurulan Midyat’taki bin 500 kişilik kampa yerleştirilmesi planlanıyor. Irak sınırları içinde Ezidi ve Türkmen mülteciler için 2 kamp kurulacağı öğrenildi. Ezidilerin ihtiyaçlarının karşılanması için gelecek hafta 4 insani yardım TIR’ı Kuzey Irak’a gönderilecek. 

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir