Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
473.844
-2.59%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C

  IŞİD'in hava saldırılarına karşı yeni taktiği

  ABD öncülüğündeki hava saldırıları karşısında IŞİD'in, hızlı bir şekilde yer değiştirdiği ortaya çıktı.
  • 30.09.2014 - 03:29
  IŞİD'in hava saldırılarına karşı yeni taktiği

  IŞİD in hava saldırılarına karşı yeni taktiği #1

  Terör örgütü IŞİD'in, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun hava saldırılarına karşı taktik değiştirdiği bildirildi.

  Suriyeli aktivist Muhammed Nureddin, IŞİD'in hava saldırıları karşısında artık sürekli ve hızlı bir şekilde yer değiştirdiğini belirtti.

  Nureddin, IŞİD'in Halep kırsalındaki bazı bölgelerdeki militanlarını geri çektiğini ve bazı barikatlarını kaldırdığını, Ahtarin'deki üslerini boşaltıp İhtimelat ve Tel Rişaf gibi coğrafi açıdan girilmesi zor yerlere çekildiğini kaydetti.

  IŞİD, ARTIK KONVOYLA HAREKET ETMİYOR

  Nureddin, "IŞİD'in Halep kırsalından çekilmek gibi bir gayesi yok üstelik bölgedeki kontrolü artırmak için çalışıyor. Bu amaçla bir kaç gündür Ayn el-Arab (Kobani), Azez, Mari, Tel Rafet ve Afrin'i ele geçirmek için plan yapıyor" dedi.

  IŞİD'in taktik değişiklikleri arasında "araç konvoylarının kaldırılması ve gövde gösterilerine son verilmesi, can kaybını aza indirmek için motorsiklet kullanımının arttırılması" olduğuna değinen Nureddin, IŞİD'in Nusra Cephesi, Ahraru'ş Şam ve Ceyş el-Muhacirin örgütlerinin aksine kasaba ve köylerdeki tüm üslerini boşaltmadığını kaydetti.

  Aktivist Muhammed Nureddin, "IŞİD dışındaki diğer örgütlerin sivil kayıpları engellemek için çabaladığını ancak IŞİD'in böyle bir faaliyet içinde olmadığını" sözlerine ekledi.

  Öte yandan yerel kaynaklar terör örgütü IŞİD'in kontrol ettiği bölgelerdeki evlere silah zoruyla örgüt flamasını astırdığını aktarıyor.

  ABD'nin öncülüğünde Avrupa ve Arap ülkelerinin iştirakiyle kurulan uluslararası koalisyon Irak ve Suriye'de örgütün ilerleyişini durdurmak için geçen salı hava saldırılarına başlamıştı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir