Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
483.722
-3.06%
-2ºC
İstanbul
Çok bulutlu -2 C

  IŞİD'in sıradaki kurbanı Amerikalı bir kadın

  IŞİD, Amerikalı Peter Kassig’in kesik başının gösterildiği videoda sıradaki kurbanının adını vermezken, örgütün elindeki son Batılı rehinenin 26 yaşındaki Amerikalı bir kadın olduğu belirtiliyor.
  • 18.11.2014 - 04:09
  IŞİD'in sıradaki kurbanı Amerikalı bir kadın

  IŞİD in sıradaki kurbanı Amerikalı bir kadın #1

  Suriye ve Irak’ta ele geçirdiği topraklarda ABD önderliğindeki uluslararası koalisyonun hava saldırılarına uğrayan terör örgütü IŞİD’in sıradaki Batılı kurbanı tartışılıyor.

  IŞİD, Amerikalı gazeteciler James Foley ve Steven Sotloff’la; İngiliz yardım görevlileri Steve Haines ve Alan Hennig’in infaz anlarını internet üzerinden yayınlamıştı. Söz konusu dört videonun aksine, önceki gün yayınlanan videoda Peter Kassig’in sadece kesik başının gözükmesinin yanısıra sıradaki kurbanın adının açıklanmaması da dikkat çekti.

  IŞİD in sıradaki kurbanı Amerikalı bir kadın #2

  Daily Beast sitesinin haberine göre IŞİD’in sıradaki kurbanı 26 yaşındaki Amerikalı bir kadın olabilir. Habere göre genç kadın Suriye’deki insani yardım alanında çalışırken 2013’te kaçırıldı. Genç yardım görevlisinin ‘yetim kalan ya da ailesinden ayrı düşen çocuklara yönelik özel ilgisinin’ olduğu belirtildi. IŞİD’in Batılı tek kadın esiri olduğu sanılan kişinin adı bugüne kadar, Amerikan yönetiminin ve ailesinin yoğun çabaları sonucunda gizli kaldı.

  IŞİD, GENÇ KADIN İÇİN 6 MİLYON DOLAR İSTEDİ

  Genç kadının serbest bırakılması için IŞİD altı milyon dolar fidye ödenmesini talep etti. Fakat ABD’nin teröristlerle pazarlık yapmayı ve para ödenmesini reddeden politikası yüzünden IŞİD’e fidye verilmedi. Daily Beast’e konuşan adı açıklanmayan üst düzey Amerikalı yetkililer, genç kadının son yayınlanan videoda yer almamasının ya da adının zikredilmemesinin dikkate değer olduğunu kaydetti. Eski bir terörle mücadele yetkilisine göre daha önce kameralar önünde Batılı bir kadını infaz etmemiş olan IŞİD ‘tepkileri kestiremediği’ için de bekliyor olabilir. Yetkili “Bir şey yapmadan önce bunun nasıl tepki göreceğiyle ilgili kesin bir sezgi geliştirmek istiyorlar” dedi. IŞİD’in elindeki bir diğer Batılı rehine ise İngiliz gazeteci John Cantlie. Ancak IŞİD Cantlie’yi kurban olarak sunmuyor, yalnızca propoganda videolarında yer veriyor.


  Görüş Bildir