Euro
10.7665
0.18%
Dolar
9.2881
0.29%
Altın
526.08
-0.06%
Borsa
1.411
0.11%
Bitcoin
567.578
0.59%
17ºC
İstanbul
Bulutlu 17 C

  IŞİD'li tweet atarken lokasyon bilgisini de paylaştı

  IŞİD militanı Mark Taylor, tweet atarken lokasyon bilgilerini de paylaştı.
  • 02.01.2015 - 10:33
  IŞİD'li tweet atarken lokasyon bilgisini de paylaştı

  isd

  Yeni Zelandalı bir IŞİD militanı tweet atarken 'yanlışlıkla' lokasyon bilgilerini de ifşa etti. IŞİD saflarında savaşmak üzere Suriye’ye gelen Mark Taylor isimli Yeni Zelandalı militanın Twitter hesabında “geolocation” seçeneğini kapatmayarak her tweette bulunduğu evlerin lokasyonunu da kullanıcılarla paylaştı.

  ART ARDA 45 TWEET

  Militan yanlışlık yaptığını söylese de son iki ay içinde Rakka’da IŞİD’e ağır darbe indiren ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri ve Esed’e bağlı jetlerin, hava saldırılarında “bu kritik istihbarattan yararlandıkları” belirtiliyor.

  Suriye’ye giden yabancı savaşçıların hareketlerini gözlemleyen Kanadalı sosyal medya kuruluşu Ibrabo ise IŞİD’in kalesi Rakka’nın Et-Tabaka semtinden art arda 45 tweet atan IŞİD mensubunun düzenli olarak gittiği evlerin lokasyonunu kayıt altına aldı. Kanada, Fransa ve diğer Batı ülkelerinden Suriye ve Irak’a gelen kişilerin sık sık bu gibi hatalar yaptığına dikkat çeken Ibrabo, sosyal medya üzerinden “IŞİD hakkında kritik istihbarat bilgilerinin toplanabileceği” görüşünde.

  IŞİD li tweet atarken lokasyon bilgisini de paylaştı #2

  SOSYAL MEDYAYI ETKİN KULLANIYORLAR

  Batı medyasında, IŞİD üyelerinin sosyal medyayı çok iyi ve etkili kullandığı yönünde çok sayıda haber çıkmakta. Bu övgülerin ardındaki maksat daha yeni yeni anlaşılıyor.

  RAKKA'DA ARTAN KUŞKULU SALDIRILAR

  IŞİD 'in kalesi olarak bilinen Suriye’nin Rakka şehri geçtiğimiz aylarda rejim ve ABD öncülüğündeki koalisyonun artan bombardımanlarına maruz kaldı. Bu artışın ardında elde edilen istihbaratın etkili olduğu kaydediliyor. Bu istihbarat kaynaklarından biri de yabancı IŞİD militanlarının attığı tweetlerdeki lokasyon bilgisi.

  28 Kasım’daki saldırıda ABD ve koalisyon güçleri 98 kişiyi öldürerek IŞİD'e ağır darbe indirdi.  24 Aralık’ta da Esed güçleri Rakka'da 9’u çocuk 22 kişiyi öldürdü. 29 Aralık’ta  da rejim güçlerinin Rakka saldırısında 10’u çocuk 5’i kadın toplam 45 kişi hayatını kaybetti.

  MARK TAYLOR KİMDİR?

  Twitter’da yanlışlıkla lokasyonunu yayımlayarak Avrupalı IŞİD militanları hakkında bilgi toplamak isteyen resmi kurum ve kuruluşlara yeni bir kapı açan Mark Taylor, Yeni Zelanda’da orduya kabul edilmemesinin ardından IŞİD’e katılmak üzere Suriye’ye gitmiş. Youtube’da paylaştığı bir video aracılığıyla Yeni Zelanda pasaportunu yırtmış ve adının artık Ebu Abdurrahman olduğunu duyurmuştu. Eylül 2011’de Yeni Zelandalı TV3 kanalındaki 60 Dakika programında Ortadoğu’ya “evlenmek” için gittiğini açıklamıştı. Ancak Taylor’un daha önce de Pakistan’da El-Kaide’ye katıldığı ortaya çıkmıştı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir