Euro
10.0676
-0.11%
Dolar
8.5484
-0.18%
Altın
495.62
-0.39%
Borsa
1.352
-0.86%
Bitcoin
280.500
1.83%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 24 C

  IŞİD'den kaçanların sığındığı Şengal Dağı ceset doldu

  IŞİD'in Sincar'ı ele geçirmesinin ardından bölgeden kaçışlarını sürdüren Ezidiler, dağlarda hayatta kalmaya çalışanların açlık ve susuzluktan öldüğünü belirtti.
  • 13.08.2014 - 13:44
  IŞİD'den kaçanların sığındığı Şengal Dağı ceset doldu

  IŞİD den kaçanların sığındığı Şengal Dağı ceset doldu #1

  IŞİD'in ele geçirdiği Sincar'dan (Şengal) Ezdilerin gece- gündüz dağlar üzerinden kaçışları sürüyor. Sengal Dağı'nda aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda kişinin açlık ve susuzluktan öldüğünü belirten Ezidiler, dağın cesetlerle dolu olduğunu anlattı. Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi'ne ait Pışhabur Sınır Kapısı Müdürü Şevket Berbuhari, son 5 günde yaklaşık 100 bin kişinin Kürt bölgesine sığındığını söyledi.

  BÖLGEDEN KAÇIŞLAR SÜRÜYOR

  IŞİD'in Musul'un ardından en büyük ilçesi konumundaki Türkmenlerin yoğun yaşadığı Telafer'i ve 10 gün önce peşmergelerin terk etmesi nedeniyle dünyada Ezidilerin merkezi durumunda bulunan Şengal İlçesi'ni ele geçirmesi ardından buradaki Ezidilerin katliamlardan kaçışları sürüyor. Evlerini terk ederek canlarını kurtaran onbinlerce Ezidi, Şengal Dağı üzerinden Suriye'deki YPG ve PKK'lıların açtığı koridorlar üzerinden Suriye'nin Kürt bölgesi 'Rojava' ile Irak'taki 'Kürdistan Bölgesi'ne gitmek için gece gündüz günlerce süren zorlu bir yolculuk yapıyor.

  IŞİD'den kaçanların sığındığı Şengal Dağı ceset doldu

  KURUMLAR 24 SAAT GÖREVDE

  Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin Ezidiler için her türlü önlemin alınması ve geldikleri yerlerde konuk edilmeleri için verdiği talimatlar üzerine bölgesel hükümete bağlı çeşitli kurumlar sınır hattında 24 saat görev yapıyor. Suriye'nin Rojava bölgesine geçen ve sınır hattı üzerinde bekleyen Ezidiler, Irak'taki Kürt Yönetimi tarafından gönderilen araçlarla bulundukları yerlerden alınarak Duhok ve Zaho ile çevredeki köylere yerleştiriliyor. Ezidilerin akın ettiği Duhok ile Zaho arasındaki Pışhabur Sınır Kapısı'nda büyük bir izdiham görülüyor.

  CESETLERİ KAYALARIN ALTINA GİZLEDİK

  Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu perişan haldeki Ezidilere ilk etapta bol sıvı yiyecekler veriliyor. Bazı Ezidi aileler, Kürt bölgesinde yakınlarının yanına, açıkça kalanlar ise Pışhabur bölgesinde oluşturulan kamplara, okullara, boş kamu binalarına yerleştiriliyor. Çorak bir yapıya sahip olması nedeniyle suyun hemen hemen hiç bulunmadığı Şengal Dağı'nda günlerce açlık ve susuzlukla boğuştuktan sonra Irak Kürdistan Bölgesine ulaşabilen Ezidiler ise geride bıraktıkları yakınlarına ağlıyor. Yollardaki ağır koşullara dayanamayan onlarca yaşlı, çocuk ve hastanın yollarda öldüğünü dile getiren Ezidiler cesetleri ise kayaların ve ağaçların altına bırakmak zorunda kaldıklarını söyledi.

  ŞENGAL DAĞI CESET DOLU

  35 yaşındaki Mervan Sino, Şengal Dağı'na açılan yollarda IŞİD tarafından öldürülen kadın, çoluk- çocuk yüzlerce kişinin cesedini gördüğünü belirterek, şöyle dedi: "Bir tepeye kurtulmak için kaçan ve IŞİD tarafından takip edilerek öldürülen çoğu çocuk ve yaşlı onlarca kişinin cesedini gördüm. Aşırı sıcaklardan dolayı cesetlerin kokusu her tarafa yayılmıştı. Şengal Dağı adeta ceset kokuyordu ve dağ artık cesetlerle dolu. Cesetleri kendi gözlerimle gördüm. Yaklaşık 30 ailenin de yine bir tepede olduğunu gördüm. Ancak orası PKK'lılara uzak bir yer. Eğer oraya yardım ulaştırılmazsa hepsi ölecek. PKK ve YPG bize yetişmeseydi IŞİD bize de ulaşır ve öldürürdü. YPG gelir gelmez IŞİD'in bize ulaşabileceği yolları tuttu. Ağır silahlarla IŞİD'lilerin bulundukları alanlara ateş açtı. IŞİD sanırım onların varlığını hissedince bizi izlemekten vazgeçti. 10 gün süren bir yolculuktan sonra sonra Rojava bölgesine oradan da Irak Kürdistan Bölgesi'ne geçtik."

  200 YAKINIMI KURTARIN

  Ezidilerden 40 yaşındaki Hacı İsmail Hüso ise, Şengal'in Koço Köyü'nde 200 yakınının IŞİD'in katliamı altında bulunduğunu, IŞİD'in köyün etrafını sardığını, köylülerin ellerinde bulunan silahlarla direnmeye çalışsalar da müdahale edilmemesi halinde hepsinin öldürüleceğini söyledi. Hüso, şunları anlattı: "IŞİD, Şengal'e aniden saldırdı. Silahımız olmadığı için mecburen kaçtık. Çoluk- çocuk Şengal Dağı'na çıktık. Dağda sığınacak ağaç bulmak çok zor. Kayaların arasına gizlendik. IŞİD bu arada peşimize vermişti. Yakaladığı erkekleri öldürüp kadınları yanlarında götürüyorlardı. Köylerimize baskın düzenleyen IŞİD'in öldürdüğü yakınlarımızın cesetleri evlerde kaldı. IŞİD'in gücünün kırılması için daha etkin bir mücadele yapılması lazım. PKK ve YPG Şengal Dağı'na gelmeseydi IŞİD peşimizi bırakmayacaktı ve belki de katliamın boyutu çok daha büyük olabilirdi. Irak Kürdistan Bölgesi de bize destek verdi. Ancak dağda koruma anlamında PKK ve YPG daha fazla çaba sarf etti. Onlarca akrabamız ise halen kayıp. Kimin nerde hangi durumda olduğunu bilmiyoruz. Canımızı kurtarmak için yanımıza hiçbir şeyden almadan evden çıktık. Sağ salim buraya ulaşabildiğimiz için de mutluyuz."

  KIZLAR ONLAR İÇİN SAVAŞ GANİMETİ

  Ferho Saik isimli Ezidi ise, IŞİD'in özellikle kızları kaçırmaya çalıştığını belirterek, "Kızları da kaçırıp köle gibi satıyorlar. Kaçırılan genç kızların aileleri gece gündüz ağlıyor. Benim de kaç yakınımın kızı kaçırıldı. Yüzlerce genç kızımız götürüldü. Durumlarının ne olduğunu bilmiyoruz. Bu çağda bu katliam, bu acı nasıl olabilir?" dedi. Ezidilerden 15 yaşındaki Feleknaz Keşko ise, gözyaşları arasında babasının IŞİD tarafından öldürüldüğünü anlatırken, "Babam kaçmamızı istedi. Annem ve diğer yakınlarım yanımıza su bile alamadan kaçtık. Babam silahıyla onlara karşılık verdi. Biz dağa tırmanırken öldürüldüğünü gördük. Yakınlarımla birlikte günlerce yollarda aç susuz yürüdük. Ayaklarımız kan içinde kaldı" diye konuştu.

  5 GÜNDE 100 BİN KİŞİ GEÇTİ

  Suriye'nin 'Rojava bölgesine' açılan Pışhabur Sınır Kapısı Müdürü Şevket Berbuhari ise, IŞİD katliamından kaçan Ezidilere her türlü yardımı yapabilmek için adeta seferberlik halinde bulunduklarını söyledi. Son 5 günde Suriye'nin Rojava bölgesi üzerinden 100 binin üzerinde Ezidi Kürt'ünün Irak'a geçtiğini belirten Berbuhari, "Gelenlerin arasında onlarca yaralı da bulunuyor. Yaralıları ambulanslarla anında hastanelere ulaştırıyoruz. İlk etapta gelenlere sıvı yiyecek ve içecekler veriyoruz. Günlerdir doğru dürüst su içmedikleri, yemek yemedikleri hallerinden belli. İsteyen yakınları varsa onların yanına yerleşiyor, kimsesi olmayanları sahipleniyor, her türlü ihtiyalarını karşılıyoruz" dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir