Petrol
104.36
-8.05%
Euro
17.4074
-0.74%
Dolar
16.9843
0.94%
Altın
965.81
-1.22%
Borsa
2371
0.00%
Bitcoin
332.114
-0.50%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  İslam Kerimov’un kızı zehirlenerek öldürüldü iddiası

  Özbekistan'ın ilk Devlet Başkanı İslam Kerimov'un büyük kızı Gülnara Kerimova'nın zehirlenerek öldürüldüğü iddia edildi.
  • Haber Merkezi
  • 23.11.2016 - 07:55
  İslam Kerimov’un kızı zehirlenerek öldürüldü iddiası

  İslam Kerimov’un kızı zehirlenerek öldürüldü iddiası #1

  Rusça yayın yapan medya kuruluşlarının internet sitelerinde yer alan habere göre; 44 yaşındaki Kerimova, 5 Kasım’da hayatını kaybetti.

  Aynı gün başkent Taşkent’te toprağa verildiği iddia edilen Kerimova’nın mezarı, fark edilmemesi için yerle bir edildiği öne sürüldü.

  Eylül ayında hayatını kaybeden İslam Kerimov’un yerine geçmek için en güçlü aday olarak görülen Gülnara Kerimova, 2 yıldır ortalarda görünmüyordu. Eski pop star, İslam Kerimov ile arasının açıldığı 2014’ten bu yana kamuoyunda görülmedi.

  O dönemde medyada yer alan haberlerde, Özbekistan istihbarat şefinin İslam Kerimov’a kızının yarı çıplak fotoğraflarını gösterdiği iddia edilmişti.

  Bunun üzerine, 25 yıl boyunca ülkeyi demir yumrukla yöneten Kerimov’un kızına tokat attığı yazılıp çizilmişti.

  Bir dönem ‘prenses’ olarak anılan Kerimova, aile içindeki iktidar savaşlarına ilişkin attığı bir dizi tweet sonrası ev hapsine alınarak, susturuldu.

  Kerimova’nın sahip olduğu televizyon kanalları, işletmeler ve hayır kurumları kapatıldı..

  Özbek Yönetimi, Gülnara’nın hakkında yolsuzluk iddiaları nedeniyle ev hapsinde tutulduğunu savunuyor.

  2012 yılında İsveç-Finlandiya ortaklı TeliaSonera şirketinin Özbekistan piyasasına girmek için Kerimova’ya 300 milyon dolar rüşvet verdiği gündeme gelmişti.

  Mart 2014’te BBC’de yayınlanan bir haberde, Gülnara’nın İngiliz yayın kuruluşu muhabiri Natalia Anteleva’ya gönderdiği bir mektuptan bahsedildi.

  Söz konusu mektupta Gülnara’nın, “Ağır psikolojik baskı altındayım. Dayak yiyorum. Kollarımdaki yaraları sayabilirsiniz” yazdığı ifade edilmişti.

  İmzasız mektupta, Kerimova’nın “Ne kadar safmışım ki ülkede hukukun üstünlüğünü var olduğunu sanmışım” yazdığı ileri sürülmüştü.

  Eski yazılarını inceleyen uzmanlar, o dönemde mektubun yüzde 75 olasılıkla Kerimova’ya ait olduğunu belirtmişti.

  Medyada yer alan ve doğruluğu teyit edilemeyen haberlerde, Gülnara Kerimova’nın sessiz kalması koşuluyla İsrail’de yaşamasına izin verildiği de öne sürüldü.

  Ekim ayında basına yansıyan iddialarda da; Kerimova’nın, babası İslam Kerimov öldükten sonra başkanlık koltuğuna oturan 59 yaşındaki Şevket Mirziyoyev tarafından zorla akıl hastanesine kapatıldığı öne sürülmüştü.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir