Dolar
8.2507
-0.0714%
Euro
9.6669
0.1004%
Altın
1876.94
-0.0047%
Borsa
1126.99
-2.2244%
G. Altın
498.692
-0.5938%
Bitcoin
110218.07
-0.0207%
18ºC
İstanbul
Çok bulutlu 18 C

  İspanya işçilerinden ‘kemer sıkmaya hayır’ yürüyüşü

  İspanya’da Başkent Madrid’de on binlerce işçi dün ‘kemer sıkmaya hayır’ demek için yürüyüş yaptı.
  • Haber Merkezi
  • 19.12.2016 - 14:00
  İspanya işçilerinden ‘kemer sıkmaya hayır’ yürüyüşü

  İspanya işçilerinden ‘kemer sıkmaya hayır’ yürüyüşü #1

  İspanya’da işçi sendikaları hükümetin gündemindeki çalışma reformunu protesto etmek için eylem süreci başlattı. Başkent Madrid’de on binlerce işçi dün “kemer sıkmaya hayır” demek için yürüyüş yaptı.

  İspanya’da hiçbir siyasi parti mutlak çoğunluğu alamadığı ve koalisyon görüşmelerinin sonuçsuz kaldığı iki genel seçim yapılmış, sonunda iktidardaki sağcı Halk Partisi (PP) ile yeni kurulan sağ liberal Yurttaşlar Partisi (C’s) azınlık koalisyonu kurmuşlardı.

  BANKA KREDİLERİNİ ÖDEYEMEYEN YÜZLERCE EMEKÇİ DE EVİNİ KAYBETMİŞTİ

  PP, önceki iktidarlarındaki neoliberal reformlar programına devam etmek istiyor. Avrupa Birliği de İspanya’yı kemerleri daha fazla sıkması için sıkıştırıyor. İşsizliğin yüzde 20’ye ulaştığı ülkede üniversite mezunu gençler arasında Almanya gibi sanayi ülkelerine göç giderek artıyor. Son birkaç yılda banka kredilerini ödeyemeyen yüzlerce emekçi de evini kaybetmişti.

  İŞÇİLER VE ÖĞRENCİLER YÜRÜDÜ

  Ülkenin iki büyük sendikası CCOO (İşçi Komisyonları Sendikal Konfederasyonu) ve UGT (Genel İşçi Birliği) yeni kemer sıkma önlemlerine karşı mücadele kararı aldı. İlk eylem Pazar günü gerçekleşti. Sendika temsilcileri hükümetle kasım ayı sonunda bir görüşme yapmış ancak anlaşmaya varılamamıştı. El Periodico gazetesinin haberine göre yürüyüşe 30 bin kişi katıldı, işçilere öğrenci örgütleri de destek verdi.

  Eylemde konuşan UGT lideri Jose Maria Alvarez, “Kemer sıkma politikalarının devamına izin vermeyeceğiz” derken, eylemlere sonuç alana kadar devam edeceklerini vurguladı.

  CCOO lideri Ignacio Fernández Toxo da, eylemin “2017 bütçe görüşmeleri döneminde olduğu için kilit önemde” olduğunu belirterek, “Ücretlerimiz, emeklilik hakkımız için ve yoksulluğa karşı buradayız” dedi.

  Yürüyüşe Mecliste “Unidos Podemos” ittifakını temsil eden sol partiler Podemos (Yapabiliriz) ve Izquierda Unida (Sol Birlik) partileri temsilcileri de katıldı.

  Yürüyüşle ilgili konuşan Çalışma Bakanı Fatima Banez ise, sendikalara ‘sokakta değil, masada konuşun’ dedi.

  Görüş Bildir