Petrol
94.66
0.57%
Euro
18.2456
0.02%
Dolar
17.9354
0.13%
Altın
1.023
0.02%
Borsa
275
0.00%
Bitcoin
417.805
0.38%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  İspanya Maliye Bakanı'ndan Yunanistan'a destek mesajı

  İspanya Maliye Bakanı de Guindos, Yunanistan için "Biz yeni Bakanla anlaşma sağlamak için dayanışmaya açığız" dedi.
  • AA
  • 11.02.2015 - 11:32
  İspanya Maliye Bakanı'ndan Yunanistan'a destek mesajı

   Luis de Guindos

  İspanya Maliye Bakanı Luis de Guindos, bugün Avro Bölgesi maliye bakanlarının Yunanistan için bir araya geleceği toplantıya ilişkin, "Biz yeni Bakanla anlaşma sağlamak için dayanışmaya açığız" dedi.

  YUNANİSTAN İLE BİRÇOK KEZ DAYANIŞMA İÇİNDE OLDUK

  İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı'nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan de Guindos, Yunanistan'ın yeni Maliye Bakanı Yanis Varoufakis'in bugün kreditörleri ile görüşeceğini anımsattı.

  De Guindos, "Biz bu konuda önyargılı olmayan bir tutum sergiliyoruz. İspanya, Yunanistan ile birçok kez dayanışma içinde oldu" ifadelerini kullandı.

  "TALEP ETTİĞİMİZ BAZI KURALLAR VAR"

  De Guindos, Yunanistan'a aktarılan 26 milyar avro tutarındaki yapısal yardımın etkilerine kendilerinin de maruz kaldığını aktararak, "Orada açık bir yaklaşımla İspanya Yunanistan ile dayanışma göstermişti. Biz yeni Bakanla anlaşma sağlamak için şimdi de dayanışmaya açığız" diye konuştu.

  Avrupa Forumu'nun, Yunanistan'ın yeni hükümeti ile ilgili planlarını sunabilmesi için çok iyi bir fırsat olduğuna işaret eden de Guindos, "Temkinli yaklaşarak, sunulan teklifleri görüşmeler esnasında analiz etmeye açık olacağız. Talep ettiğimiz ve karşılanmasını istediğimiz bazı kurallar var" açıklamasını yaptı.

  De Guindos, Yunanistan hükümetinin henüz ilk aşamada olduğunu anımsatarak, "Yeni hükümet çok açık bir şekilde ekonomik beklentilerini belirledi. Ben bu konuda çok iyimser fikirlere sahibim" ifadelerini kullandı.

  YUNANİSTAN'IN DURUMU KONUŞULACAK

  Yunanistan için bugün Avro Bölgesi maliye bakanları, yarın da AB liderleri bir araya gelecek. Avrupa tarafında, Yunanistan'la ilgili haberler gündemin üst sırasındaki yerini korurken, yetkililer tarafından yapılan açıklamalar AB ile Yunanistan arasındaki görüşmelerin uzun bir süreye yayılabileceği beklentilerini yükseltti.

  Yunanistan'ın borç görüşmelerinin anlaşmayla sonuçlanacağı beklentileriyle dün ASE endeksi yüzde 8 yükseldi. Analistler, müzakerelerin sonuçsuz kalması halinde Yunanistan'ın bu ayın sonundan itibaren finansman sıkıntısı yaşayarak avro üyeliğini zora sokabileceğini ifade ediyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir