Euro
15.2693
0.17%
Dolar
13.4405
0.12%
Altın
793.9440
-0.23%
Borsa
2,049.66
0.37%
Bitcoin
568.853
0.04%
6ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 6 C

  İspanya'da Bask partisi yasallaştı

  Batasuna'nın uzantısı olduğu gerekçesiyle yasaklanan Sortu partisi, yasal kabul edildi.
  • 21.06.2012 - 01:44
  İspanya'da Bask partisi yasallaştı

  İspanya da Bask partisi yasallaştı #1

  İspanya Anayasa Mahkemesi, yasa dışı Batasuna partisinin uzantısı olduğu gerekçesiyle Yüksek Mahkeme tarafından yasaklanan ve siyasi parti olarak kaydolmasını engelleyen ''Sortu'' adlı siyasi partiyle ilgili kararı bozdu ve yasal olduğuna karar verdi.

  SORTU BASKLAR TARAFINDAN KURULMUŞTU

  Sortu partisi, İspanya'da 2011 Kasım ayında yapılan genel seçimlere katılabilmek için 2011 Şubat ayında Bask bölgesindeki ayrılıkçı, sol görüşlü gruplar tarafından kurulmuştu. Ancak Sortu, ETA'nın siyasi kolu olduğu gerekçesiyle 2003 yılında kapatılıp ''yasa dışı'' ilan edilen Batasuna partisinin uzatısı olduğu gerekçesiyle 23 Mart 2011 tarihinde Yüksek Mahkeme'nin kararıyla yasaklanmıştı ve genel seçimlere katılamamıştı.

  BASK ÖZERK YÖNETİMİ: KARARA SAYGILIYIZ

  Yüksek Mahkeme'nin kararına yapılan itirazı değerlendiren Anayasa Mahkemesi, 5'e karşı 6 oyla Sortu'nun yasal bir parti olduğuna ve siyasi parti olarak İçişleri Bakanlığı'na kaydolmasına karar verdi.

  Sosyalistlerin iktidarda olduğu Bask özerk yönetimi hükümeti, Anayasa Mahkemesi'nin kararına saygı gösterdiklerini belirtip, ''bir gerçek, yasal olarak tanındı'' yorumunu yaptı.

  Bask bölgesindeki diğer ayrılıkçı siyasi partilerin temsilcileri de Sortu ile ilgili kararın kutlanması gerektiğini söyledi.

  İSPANYOL HÜKÜMETİ YORUM YAPMADI

  İspanyol hükümeti ise Anayasa Mahkemesi'nin kararını analiz ettiklerini belirterek, resmi bir açıklama yapmadı.

  Öte yandan Sortu'nun yaşadığının benzeri geçen yıl başka bir siyasi partide de görülmüştü. 2011 yılında Bask bölgesinde kurulan, ayrılıkçı ve sol görüşlü grupların oluşturduğu diğer bir siyasi parti olan Bildu koalisyonu da kuruluşunun hemen ardından ETA örgütü ile bağlantısı olduğu gerekçesiyle Yüksek Mahkeme tarafından yasaklanmış ancak daha sonra Anayasa Mahkemesi ''yeterli delil olmadığı'' için bu kararı bozmuştu. Böylece Bildu partisi yasal duruma getirilmişti.


  Görüş Bildir