Dolar
7.6582
0.4301%
Euro
8.9072
0.0449%
Altın
1861.75
-0.3271%
Borsa
1124.17
0.4117%
G. Altın
458.493
0.117%
Bitcoin
82269.16
1.0116%
25ºC
İstanbul
Güneşli 25 C

  İspanya'nın 300 milyar Euro'luk kurtuluş pazarlığı

  İspanya hükümeti ilk defa, 300 milyar Euro tutarında mali yardıma ihtiyaç duyabileceğini kabul etti.
  • 28.07.2012 - 13:57
  İspanya'nın 300 milyar Euro'luk kurtuluş pazarlığı

  İspanya nın 300 milyar Euro luk kurtuluş pazarlığı #1

  Euro bölgesinden bir yetkili Mariano Rajoy başbakanlığındaki İspanya hükümetinin ilk defa, borçlanma maliyetlerinin sürdürülemez şekilde yüksek kalması halinde AB-IMF'den 300 milyar Euro tutarında mali yardıma ihtiyaç duyabileceğini kabul ettiğini söyledi.

  Kaynak, İspanya Ekonomi Bakanı Luis de Guindos'un Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble ile Berlin'de geçen Salı yaptığı toplantıda bu konuyu ele aldığını belirtti.

  ALMANYA SICAK BAKMIYOR

  Reuters'in haberine göre, "Guindos 300 milyar Euro'luk bir programdan söz etti, ancak Almanya şu an için mali yardım fikrine yakın değil. ESM yürürlüğe girene kadar hiçbir girişimde bulunulmayacak. ESM işlevsel hale geldiğinde ise İspanya'nın borçlanma maliyetlerinin durumunu göreceğiz ve belki o zaman bu soruya yeniden cevap arayacağız" dedi. Euro bölgesinden bir diğer yetkili ise, İspanya'nın mali yardım almadan devam edebileceğini, ancak yatırımcıları tedirgin eden iletişim hataları yaptığını söyledi.

  EURO'YA SAHİP ÇIKMAK GEREK

  Almanya Ekonomi Bakanı Wolfgang Schaeuble, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi'nin önceki gün söylediği 'Euro'nun kurtarılması için ne gerekiyorsa yaparız' sözlerine tamamen katıldığını söyledi. Wolfgang Schaeuble yaptığı açıklamada, "ECB Başkanı Mario Draghi'nin söylediği gibi Euro'ya sahip çıkılması için, politika yapıcıların gerekli adımları atması ve alınan kararları uygulaması gerekiyor" diye konuştu.

  ORTAK EYLEM HAZIRLIĞI

  Bu arada Le Monde gazetesi, Euro bölgesi hükümetleri ve Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) İspanya ve İtalya'nın borçlanma maliyetlerinin aşağı çekilebilmesi için finanspiyasalarında müdahaleye hazırlandıklarını duyurdu. Gazetenin haberinde, ECB'nin ancak hükümetlerin EFSF ve ESM'nin kullanımında anlaşmaları halinde bulunulacak girişimde yer almak istediği belirtildi. Plana göre İspanyol ve İtalyan tahvillerinin alımı için öncelikle EFSF harekete geçirilebilir ve bunu Eylül'de ESM izleyebilir.

  TAKSİCİLERDEN KRİZ PROTESTOSU

  EKONOMİK krizin yaşandığı İspanya'da artık rutin bir hal alan protesto gösterilerinde bu sefer sokaklara taksiciler çıktı. Hükümetin ulaşım düzenleme yasasını protesto eden taksiciler, taksimetresiz araç sayısının çoğaltılmak istenmesini protesto etti. Madrid'de kentin merkezindeki Bayındırlık Bakanlığı'ndan Ekonomi Bakanlığı'na kadar olan alanda gösteri yapan taksiciler ile zaman zaman polis ve protestolarına destek vermeyen meslektaşları arasında arbede yaşadı. Protestoya destek vermeyip çalışmasını sürdüren ve eylem bölgesinden geçen taksiciler de zor anlar yaşadı. Sendika üyesi bir grup, yoldan geçen taksileri durdurup, yolcuları aşağıya indirirken, protestoya katılmayan taksicilere hakaret etti.

  İSPANYA'DA HER 4 KİŞİDEN BİRİ İŞSİZ

  YAŞADIĞI ekonomik kriz sonucunda bankacılık sistemine enjekte edilmek üzere 100 milyar Euro mali yardım istemesiyle gündeme gelen İspanya'da işsizlik oranı yüzde 24.6'ya yükseldi. Her 4 kişiden birinin işsiz olduğu İspanya'da, işsiz sayısı 2012'nin ikinci çeyreği itibariyle 5 milyon 639 bin kişiye ulaşarak yeni bir rekor kırdı. Böylelikle İspanya Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında en yüksek işsizliğin görüldüğü ülke oldu. İspanya Ulusal İstatistik Enstitüsü'ne bağlı olan araştırma şirketi EPA tarafından yapılan açıklamada, İspanya'daki 1 milyon 737 bin 600 ailenin tüm bireylerinin işsiz olduğu kaydedildi. Verilen rakamlarda, 2012'nin ilk çeyreğine oranla ikinci çeyrekte 9 bin 300 daha fazla ailenin işsiz kaldığı ortaya çıktı. 2012'nin ocak-mart ayları arasındaki döneme oranla nisan-haziran ayları arasında işsizler ordusuna 53 bin 500 kişi daha eklendiği belirtildi.

  İŞSİZ SAYISI 6 MİLYONU BULACAK

  Bu dönemlere sektörel olarak bakıldığında 2012'nin ikinci çeyreğinde işsizliği en çok endüstri ve tarım alanlarında ararken, inşaat ve hizmet sektörlerinde ise geriledi. İspanya'da 25 yaş altı genç nüfustaki yeni işsizlik oranı ise yüzde 53.28 olarak dikkat çekiyor. İspanya'da işsizlik oranındaki rekor bu zamana kadar yüzde 24.55 ile 1994 yılında görülürken, yeni rekor yüzde 24.63 oldu. Ülkedeki işçi sendikalarının temsilcileri, hükümetin aldığı önlem paketlerinin etkisiyle 2012 yılı sonunda işsiz sayısının 6 milyonu bulacağını savunuyor. Önümüzdeki hafta ikinci çeyrek büyüme rakamlarını açıklaması beklenen İspanya'nın birinci çeyrekteki yüzde 0.3'lük küçülmenin ardından yüzde 0.4 daha küçüleceği tahmin ediliyor. Başbakan Mariano Rajoy yönetimindeki hükümetin açıkladığı 65 milyar Euro'luk tasarruf paketi kapsamında büyümenin sekteye uğradığı ve bu durumun da işsizliğin artmasına neden olduğu düşünülüyor. İspanya işsizlik oranını 2013'te 24.4, 2014'te de yüzde 23.3'e düşürmeyi hedefliyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir