Petrol
110.51
-0.24%
Euro
17.272
1.39%
Dolar
16.0728
0.92%
Altın
964.5
1.66%
Borsa
2375
-0.25%
Bitcoin
476.603
-1.07%
23ºC
İstanbul
Çok bulutlu 23 C

  İsrail askerleri Mescid-i Aksa'ya girdi

  İsrail güvenlik güçleri, Kudüs'teki Mescid-i Aksa'da Gazze'ye yönelik kara saldırılarını protesto eden bir gruba müdahale etti.
  • 18.07.2014 - 15:24
  İsrail askerleri Mescid-i Aksa'ya girdi

  İsrail askerleri Mescid-i Aksa ya girdi #1

  Bölgedeki Al Jazeera kaynaklarına göre İsrail güvenlik güçleri Mescid-i Aksa avlusunda protesto gösterisi yapan gruba müdahale amacıyla içeri girdi. İsrail yönetimi, Kudüs'te 50 yaş altı erkekler ve 40 yaş altındaki kadınların Mescid-i Aksa'ya girişini yasakladı.

  MÜSLÜMANLAR CAMİ AVLUSUNA ALINMIYOR

  Filistinlilerin yanısıra dünyanın farklı ülkelerinden Mescid-i Aksa'yı ziyarete gelen Müslümanlar da yasak kapsamında cami avlusuna alınmıyor. Kudüs'ün tarihi Eski şehir bölgesi çevresinde barikatlar kuran İsrail polisi, kurduğu kontrol noktalarında yaş sınırına uymayan ziyaretçileri geri gönderiyor. Olaya tepki gösteren Filistinlilerle İsrail askerleri arasında gerginlik yaşandı. Ramazan ayı başından beri İsrail yönetimi, Mescid-i Aksa girişindeki yaş yasağını üçüncü kez uyguluyor. Bu arada Filistinli göstericiler Ramallah ve Doğu Kudüs'te de İsrail'in Gazze saldırılarını protesto ediyor.

  KARA SALDIRILARI SÜRÜYOR

  Gazze’ye 8 Temmuz’dan bu yana füze ve roket saldırıları düzenleyen İsrail, 17 Temmuz Perşembe akşamı Başbakan Binyamin Netanyahu’nun talimatı üzerine bölgeye kara saldırısına başladı. İsrail 8 bin kişilik askeri güçle, ‘tünellere operasyon düzenlemek’ gerekçesiyle bölgeye girdi. İsrail’in Gazze’ye başlattığı kara saldırısının ardından İzzettin Kassam Tugayları ile İsrail ordusu arasında sıcak çatışmalar yaşanıyor. Gece boyunca süren saldırılarda 24 Filistinli öldürüldü, İsrail de bir askerinin öldüğünü açıkladı.

  ÇATIŞMALAR DEVAM EDİYOR

  Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugayları'ndan yapılan yazılı açıklamada, Refah'ın doğusundaki Hasinat bölgesine girmeye çalışan İsrail özel güçlerine karşı yüz yüze çatıştıklarını ve İsrail askerlerinin büyük kayıp vermesi üzerine geri çekildiklerini duyurdu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir