Euro
15.2855
-0.01%
Dolar
13.5967
0.05%
Altın
794.4340
-0.02%
Borsa
1951
0.31%
Bitcoin
500.000
-0.43%
-1ºC
İstanbul
Bulutlu -1 C

  İsrail ateşkesi bozdu Gazze'yi bombalıyor

  İsrail Mısır Başbakanı Hisham Kandil'in Gazze ziyareti nedeniyle ettiği ateşkes ilanına uymadı.
  • 16.11.2012 - 11:06
  İsrail ateşkesi bozdu Gazze'yi bombalıyor

  İsrail ateşkesi bozdu Gazze yi bombalıyor #1

  İsrail, Mısır Başbakanı Hisham Kandil'in Gazze'ye gelmesi nedeniyle kısa süreli ateşkes ilan etmişti, ancak sözünde durmadı. İsrail Gazze'ye roket atışlarına devam ediyor. Gazze'de iki sivilin öldüğü haberi geldi.

  İSRAİL BAŞBAKAN GİDENE KADAR VURMAYACAĞIZ DEMİŞTİ

  Gazze güne yoğun bombardıman ve şiddetli patlama sesleriyle uyandı. Filistin Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, düzenlenen saldırılarda ölü sayısının 20'ye yaralı sayısının ise 235'e yükseldiği bildirildi. İsrail'in Gazze'ye düzenlediği hava destekli saldırılarda üçüncü güne girilirken, sabah saatlerinde yeni saldırı haberi geldi. Mısır Başbakanı Hişam Kandil'in ise Filistinlilerle dayanışma için Gazze’ye vardığı öğrenildi. İsrail Başbakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, Mısır Başbakanı Hişam Kandil ve beraberindeki bakanlar heyetinin bugün bölgeye yapacakları üç saatlik ziyaret boyunca, Hamas’ın da aynı şeyi yapması kaydıyla, ateşi kesebileceklerini belirtti.

  HALK TEDİRGİN VE ENDİŞELİ

  Gazze’ye bu sabah düzenlenen saldırıda, Gazze'nin kuzeyindeki Kerame, Sudaniyye ve Makusi bölgelerinin yanı sıra kentin kuzeybatısındaki İzzeddin Kassam Tugayları'nın hedef alındığı belirtildi. Dün geceden bu yana düzenlenen saldırılarda ise Gazze 'nin güneyinde yer alan Tel Heva mahallesindeki İçişleri Bakanlığı binasının isabet aldığı ve tamamen yıkıldığı öğrenildi. Yerel kaynakların bildirdiğine göre Refah, Han Yunus kentleri ile Gazze'nin kuzeyindeki pek çok yerleşim bölgesine de onlarca saldırı gerçekleştirildi. Öte yandan, Hamas komutanlarından Muhammed Sinvar'ın Gazze'nin güneyindeki evine düzenlenen hava saldırısında bina tamamen yıkılırken, olayda ölen ya da yaralanan olmadığı bildirildi. Bölgede yaşanan yoğun bombardıman ve şiddetli çatışmaların etkisiyle halkın tedirgin ve endişeli olduğu kaydediliyor.

  FİLİSTİN BAŞBAKANI HANİYE'NİN EVİNE BOMBA

  Güvenlik yetkilileri ve görgü tanıklarına göre, İsrail'in Gazze 'ye dün akşam düzenlediği saldırılarda savaş uçaklarından birinden atılan bomba, Filistin Başbakanı İsmail Haniye'nin evinin bahçesindeki jeneratöre isabet etti. Öte yandan, dün, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun olağanüstü hal ilan ederek 30 bin yedek askerin göreve çağırılması talimatı verdiği bildirildi.

  HAMAS İNTİKAM YEMİNİ ETTİ

  Öte yandan, İsrail ve Hamas arasındaki gerilimin dozu da artıyor. Hamas'ın operasyonların ardından “intikam” sözü verirken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise yaptığı açıklamada, "Gerekirse İsrail Ordusu operasyonu genişletmeye hazır" ifadesini kullanmıştı.

  3 GÜNDE ÖLÜ SAYISI 22, YARALI 225

  Bu arada, İsrail Savunma Kuvvetleri operasyonların başladığı günden bu yana İsrail ordusunun Gazze'de 300 noktayı vurduğunu bildirdi. Demir Kubbe füze savunma kalkanı ile İsrail'in şu ana kadar 130 Hamas füzesini başarıyla havada düşürdüğü savunulan açıklamada, “Hamas tarafından Gazze'nin, İran'ın İsrail'e karşı üssü haline getirildiği” ve “İsrail vatandaşlarını dayanılmaz koşullar altında yaşamaya zorlandığı” bildirildi. Filistin sağlık bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, operasyonların başlamasından bu yana ölü sayısının 20'ye çıktığı belirtilirken, yaralı sayısı ise 235 olarak kaydedildi.


  Görüş Bildir