Petrol
110.93
0.14%
Euro
17.226
1.12%
Dolar
16.0342
0.68%
Altın
962.03
1.39%
Borsa
2378
-0.13%
Bitcoin
469.170
-2.01%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C

  Ban Ki Mun'un İsrail açıklaması

  Ban Ki Mun İsrail'in yasa dışı yeni yerleşim yerleriyle ilgili kararın kendisini üzdüğünü ifade etti.
  • 01.11.2013 - 06:56
  Ban Ki Mun'un İsrail açıklaması

  Ban Ki Mun un İsrail açıklaması #1

  BM Genel Sekreterlik Sözcüsü Martin Nesirky, bir gazetecinin "BM Genel Sekreteri Ban'ın, İsrail'in yasa dışı yeni yerleşim yerleriyle ilgili açıklamasında ılımlı dil kullanmasının nedeni nedir" yönündeki sorusunu şöyle yanıtladı:

  ''İsrail-Filistin müzakerelerinin devam ettiği anda, süreci kesintiye uğratacak hiçbir şey yapılmamalı. İki devletli çözüm konusunda uzun süredir beklenen oldukça hassas bir süreç içinde bulunulmaktadır. Bu nedenle, tarafların bu süreci sekteye uğratacak ani eylemlerden kaçınmaları gerekmektedir."

  ILIMLI BİR DİL KULLANILDI

  BM Güvenlik Konseyi'nin uzun dönem direktörlük görevini yürüten Abdelkader Abadi de AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail ve Filistin arasındaki müzakerelerin halihazırda devam etmesi ve mevcut müzakerelerde düşmanlık hissi yaratmamak için bilinçli olarak ılımlı bir dil kullanıldığını düşündüğünü dile getirdi.

  Abadi ayrıca, ABD, İsrail ve Filistinlilerin, muhtemelen ABD'nin teşvikiyle süreç devam ettiği sürece sessizliklerini koruyacaklarını ifade ederek, İsrail ve Filistin arsındaki müzakerelerin halka yansımadan sessizce devam edeceğini kaydetti.

  ULUSLARARASI BARIŞA ENGEL

  BM Genel Sekreteri Ban, İsrail'in yasadışı yeni yerleşim yeri faaliyetleriyle ilgili önceki günkü açıklamasında, yeni planın uluslararası hukuk ve barışa engel teşkil ettiğini belirterek, sorunlara önyargılı tedbirlerin, uluslararası toplum tarafından tanınmayacağını ifade etmişti. Filistin, Kudüs ve Batı Şeria'da yasa dışı yeni yerleşim yeri inşaatlarını durdurmak amacıyla İsrail'e karşı uluslararası hukuk yoluna başvurmaya hazırlanıyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir