Dolar
6.7545
0.0251%
Euro
7.664
0.0796%
Altın
1713.76
-0.0262%
Borsa
109536.92
0.39%
G. Altın
372.235
0.0271%
Bitcoin
65981.04
0.1059%
18ºC
İstanbul
Açık 18 C

  İsrail Filistinliler aleyhine yeni düzenlemeler yaptı

  İsrail güvenlik kabinesi, Filistinlilere yönelik yeni düzenlemeler yapılmasına karar verdi.
  • AA
  • 06.10.2015 - 15:46

  İsrail Filistinliler aleyhine yeni düzenlemeler yaptı

  İsrail devlet radyosunun haberine göre, Batı Şeria'daki gerginliğin artmasının ardından acil olarak toplanan güvenlik kabinesi, Filistinlilere yönelik bazı uygulamalarda yeni düzenlemeler yapılmasına karar verdi.

  Yeni düzenlemeler kapsamında "Batı Şeria ve Kudüs'te çeşitli gerekçelerle evlerin yıkılmasında acele etme, idari tutukluluğun kapsamını genişletme, Batı Şeria ve Kudüs'teki güvenlik önlemlerini artırma, Eski Şehir ve Harem-i Şerif'ten uzaklaştırma" gibi uygulamaların yer aldığı ifade edildi.

  EN ETKİLİ ŞEKİLDE KARŞILIK VERİLECEK

  Öte yandan dün akşam saatlerinde, İsraillilere yönelik saldırıların durdurulmasını isteyen binlerce Yahudi, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun evinin önünde gösteri düzenledi. Kanal 1 televizyonunun haberine göre göstericiler hükümetten söz konusu saldırıların faillerine en etkili şekilde karşılık verilmesini ve İsraillilerin güvenliğinin sağlanmasını istedi.

  FİLİSTİNLİLERİN EVLERİ YAKILDI

  Bu arada İsrail güçlerinin, geçen yıl İsraillilere yönelik saldırıları nedeniyle öldürülen 3 Filistinliden 2'sinin evlerini yıktığı, birinin evini ise betonla doldurarak kullanılamaz hale getirdiği bildirildi. Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, İsrail askerleri, Kudüs'ün güneyindeki Cebel el-Mukebber beldesinde, geçen yıl öldürülen Gassan Ebu Cemel ile Muhammed Caabis adlı Filistinlilerin evlerini yıktı.

  İSRAİL ORDUSU YAZILI AÇIKLAMA YAPTI

  Es-Sevri mahallesinde de Mutez Hicazi isimli Filistinlinin evinin içine hazır beton doldurarak kullanılamaz hale getirdi. İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, "Ebu Cemel, Caabis ve Hicazi'nin evlerine yönelik yıkım ve betonla doldurma kararının Savunma Bakanı Moşe Yaalon tarafından alındığı" belirtildi. Ebu Cemel ve bir yakını, 2014 yılında, Batı Kudüs'te, bir sinagogdaki Yahudilere ateş açarak 5'ini öldürmüş, Caabis de kullandığı bir buldozerle Yahudilere saldırmış 2'sini öldürmüş, bazılarını da yaralamıştı.

  Hicazi ise Mescid-i Aksa'ya baskın düzenleyen aşırı Yahudi Haham Yehuda Klik'e ateş ederek ağır yaralamıştı. Söz konusu 3 Filistinli de düzenledikleri saldırıların ardın İsrail askerleri tarafından vurularak öldürülmüştü.

  Görüş Bildir