Euro
15.0882
-0.94%
Dolar
13.5192
-0.96%
Altın
777.5830
-1.33%
Borsa
1983
-0.73%
Bitcoin
514.395
1.24%
3ºC
İstanbul
Hafif yağmur 3 C
  İsrail Gazze'ye saldırıyor

  İsrail Gazze'ye saldırıyor

  İsrail Gazze'ye hava saldırılarında bulunurken, kara operasyonuna da hazırlanıyor.
  • 14.11.2012 - 19:21

  İsrail Gazze ye saldırıyor #1

  İsrail, Gazze'ye art arda hava saldırıları düzenledi. Ayrıca dört yıl önceki Gazze işgalinden sonra ilk kez suikast saldırısı düzenlendi. Düzenlenen saldırılardan birinde Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugayları'nın komutanı Ahmed Caberi öldü. Ayrıca saldırılarda çok sayıda ölü ve yaralının olduğu belirtiliyor.

  İSRAİL GAZZE'Yİ BOMBALIYOR

  İsrail Gazze ye saldırıyor #2

  KARA OPERASYONU HAZIRLIKLARI

  Yedioth Ahronoth'un internet sitesinde yer alan habere göre, birlikler Gazze'ye muhtemel bir kara operasyonu öncesinde güneye kaydırılıyor.

  "32 SAATTE ELE GEÇİRECEĞİZ"

  İsrail Ordusu, Hamas komutanı Ahmed Caberi'ye yönelik suikastın, daha geniş bir operasyonun başlangıcı olduğunu açıkladı. İsrail tarafından yapılan açıklamada "32 saatte ele geçireceğiz" denildi. İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Katar'dan, Gazze'ye mali yardımı durdurmasını talep etti.

  HAMAS'IN ASKERİ KANADI ÖLDÜRÜLDÜ

  İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği hava saldırısında Hamas’ın askeri kanadı İzzettin Kassam Tugayları’nın lideri Ahmet Caberi’nin öldürüldü.

  İsrail iç istihbarat servisi Şin Bet, suikastı düzenleyenin kendileri olduğunu doğruladı. Şin Bet’in açıklamasında Caberi’nin "10 yıldır devam eden terör faaliyetleri nedeniyle" öldürüldüğü ifade edildi. İsrail ordusundan yapılan açıklamada ise, "Bu saldırının amacı Hamas’ın lider kadrosunun komuta kontrol zincirine ağır zarar vermektir" denildi.

  İSRAİL GAZZE'YE SALDIRIYOR

  "SALDIRILARA SESSİZ KALMAYACAĞIZ"

  Gazze'de düzenlenen Arap Eczacılar Konferansı'nda konuşan Heniye, 'İsrail Gazze'ye karşı saldırılarını ve düşmanlığının çerçevesini genişletmeyi planlıyorsa, Arap dünyasında yaşanan değişimleri görmezden gelemez. Biz de onun Gazze'ye düzenleyeceği saldırılara sessiz kalmayacağız' dedi.

  İsrail'in 2008 yılında Gazze'ye düzenlediği saldırının Amerika'nın arka çıkması ve bazı Arap ülkelerinin ilgisizliğiyle gerçekleştiğine işaret eden Heniye, 'İsrail, son düzenlediği saldırılarla terörist faaliyetlerine devam ettiğini göstermiştir' diye konuştu.

  Heniye, Gazze'deki sağlık sektörünün, uygulanan ambargo, yeterli miktarda ilaç bulunamaması ve askeri çatışmalarda ölü ve yaralı sayısının artmasıyla 3 boyutlu bir ambargo içinde olduğunu vurgulayarak, ilaç harcamalarını karşılamak için aylık 2.5 milyon dolara ihtiyaç duyduklarını belirtti.

  SALDIRININ ADI BULUT SÜTUNU

  İsrail Ordusu, Gazze'ye yönelik başlattığı saldırıya ''Bulut Sütunu'' ismini verdi. Bulut sütunu, Tevrat'ta İsrailoğulları'na yardımı simgeliyor. ''Bulut Sütunu'' tabiri, Tevrat, İncil ve Zebur'u içeren Kitab-ı Mukaddes'in 'Çıkış' bölümünde geçiyor. Yahudiler, ''Tanrının, Yahudileri bir bulut sütunuyla düşmanlarına karşı koruduğuna'' inanıyor.

   


  Görüş Bildir