İsrail güçlerinin açtığı ateş sonucu 3 Filistinli yaralandı

İşgal altındaki Filistin toprakları, bir kez daha İsrail güçlerinin saldırısına sahne oldu.

Batı Şeria'nın Ramallah kentinin batısında yer alan Nalin beldesinde İsrail güçleri, Filistinlilere ateş açtı.

Nalin Belediye Başkanı Imad el-Havaca, onlarca Filistinli gencin, Yahudi yerleşimcilerin topraklarına el koymasına engel olmak için el-Alim Dağı bölgesine gitmek istediğini söyledi.

GERÇEK MERMİLERLE MÜDAHALE

İsrail güçlerinin, sabah saatlerinden itibaren Nalin'i kapalı askeri bölge ilan ettiğini ve ana girişini kapattığını belirten Havaca, bölgeye ulaşmaya çalışan Filistinlilere göz yaşartıcı gaz bombası ve gerçek mermiyle müdahale edildiğini ifade etti.

Havaca, olayda 2'si ayağından 1'i dizinden olmak üzere 3 Filistinlinin gerçek mermiyle yaralandığını, ayağından yaralananların, kurşunun ana damara isabet etmesi nedeniyle Ramallah Hastanesi'ne kaldırıldıklarını, diğer Filistinlinin ise Nalin'de tedavi edildiğini dile getirdi.

İsrail güçlerinin açtığı ateş sonucu 3 Filistinli yaralandı

YASA DIŞI YERLEŞİM BİRİMLERİ

Filistinli gençler, Yahudi yerleşimine açılması hedeflenen dağda öğle namazı kılmak istemiş ancak İsrail güçleri buna engel olmuştu.

Nalin'de dün de Yahudi yerleşimcilerin Filistinli çiftçilere saldırması sonucu 13 Filistinli yaralanmıştı.

İsrail güçlerinin açtığı ateş sonucu 3 Filistinli yaralandı

FİLİSTİNLİLERİN HAYATINI ZORLAŞTIRIYORLAR

İşgal altındaki Doğu Kudüs'te 13, Batı Şeria'da 253 yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor.

Bu yerlerde ikamet eden 650 binden fazla Yahudi yerleşimci, işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki Filistin topraklarında bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.