Euro
15.4280
-0.99%
Dolar
13.5192
-0.46%
Altın
789.6610
-0.71%
Borsa
2,072.93
0.11%
Bitcoin
582.500
-0.88%
2ºC
İstanbul
Açık 2 C
  İsrail Hamas liderinin evini vurdu

  İsrail Hamas liderinin evini vurdu

  İsrail, Hamas liderleri Süleyman Salah'ın evini F-16'larla vurdu.
  • 17.11.2012 - 09:55

  İsrail Hamas liderinin evini vurdu #1

  İsrail'in, Hamas liderlerinden Süleyman Salah'ın evine düzenlediği saldırıda onlarca kişinin yaralandığı bildirildi.

  Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, saldırıda hasar gören binanın enkazından çoğu çocuk ve kadın 30 yaralının çıkarıldığı, hastaneye kaldırılan yaralılardan 2 kişinin durumunun ağır olduğu belirtildi.

  Güvenlik kaynakları, binanın İsrail ordusuna ait ''F-16'' savaş uçaklarıyla vurulduğunu, saldırıda binada yaşayan Hamas liderlerinden Süleyman Salah'ın hedef alınmış olabileceğini ifade etti.

  5 KİŞİ AĞIR YARALI

  İsrail savaş uçaklarının ayrıca Gazze'nin merkezindeki bir ev ile küçük bir mescidi hedef aldığı, saldırıda iki kişinin ağır yaralandığı kaydedildi. AA muhabirinin güvenlik kaynaklarından edindiği bilgiye göre İsrail savaş uçakları, Gazze'deki pasaport dairesine 4 füze fırlatırken, Mısır-Gazze sınırındaki boş arazilere de çok sayıda füze fırlattı.

  Güvenlik kaynakları ayrıca İsrail uçaklarının Han Yunus kentinin batısında seyir halindeki bir motosikleti hedef aldığını 3 kişinin ağır yaralandığını duyurdu.

  HAMAS'IN KARARGAHI VURULDU

  ÖLÜ SAYISI 31'E YÜKSELDİ

  İsrail ordusu sabaha karşı Gazze'deki Filistin Hükümeti'nin çalışma binasına saldırı düzenleyerek tamamen yıkılmasına yol açmıştı.

  Öte yandan Sağlık Bakanlığından dün akşam yapılan açıklamada, İsrail'in Çarşamba günü başlattığı saldırılarda ölü sayısının 31'e, yaralı sayısının ise 285'e yükseldiği ifade edilmişti.

  İsrail, gece saldırılarıyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

  HÜKÜMET BİNASI'NA 5 FÜZE

  İsrail ordusunun, Gazze'deki ''hükümet binası''na sabaha doğru hava saldırısı düzenlediği bildirildi.

  Görgü tanıkları, Gazze'deki Filistin Hükümeti'nin merkez binasına İsrail uçaklarından 5 füze atıldığını, dört katlı hükümet binasının tamamen yıkıldığını aktardı. Güvenlik ve sağlık kaynakları ise saldırıda can kaybı yaşanmadığını bildirdi.

  Olay sonrası AA muhabirine açıklama yapan Hamas Sözcüsü Tahir en-Nunu, ''Saldırılar, bizi halkımıza hizmet etmekten alıkoymayacaktır. Hükümet yoluna devam edecek, işgalciler gidecektir'' dedi.

  Sözcü Nunu, BM'ye ''Direnişin kararlılığı karşısında davranışlarında dengeyi yitiren düşmanı dizginleyin'' çağrısında bulundu. Nunu ayrıca, saldırı nedeniyle bugün Gazze'ye ziyareti beklenen üst düzey Tunus heyetinin programında bir değişiklik olmayacağını kaydetti. İsrail makamları ise olayla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

  İSRAİL ASKERLERİ GAZZE SINIRINDA

  İsrail Hamas liderinin evini vurdu #2

  İsrail Hamas liderinin evini vurdu #3

  KARA HAREKATI SİNYALİ

  Bölgede gerilim had safhada. İsrail'in Gazze'ye bir kara harekatı yapması olasılığı tartıışılıyor.  Savunma Bakanı Ehud Barak'ın 75 bine kadar yedek askerin çağrılması için onay istemesi kara harekatı olasılığını gündeme getirdi. 16 bin yedek asker aktif göreve çağrıldı. İsrail birlikleri sınıra konuşlanmaya başladı. 2008'de başlatılan Dökme Kurşun Operasyonu'ndan bu yana ilk kez yeniden kara operasyonunun gündeme gelmesi Ortadoğu'nun sıcak çatışmalara gebe olduğunun göstergesi..


  Görüş Bildir