İsrail İran'a saldırırsa ne olur

İsrail İran'a saldırırsa ne olur

Haaretz gazetesi, eski Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Hans Blix'in, İran'ın vurulması halinde oluşabilecek toksik kirlilik ve sağlığa etkilerinin yerel boyutta kalacağı yolundaki sözlerine yer verdi.

Blix, Buşehr nükleer santralinin vurulmasının ise uluslararası hukuka aykırı olabileceğini kaydetti.

Amerikalı uzmanlar da, uranyumu zenginleştirme tesislerinin vurulması halinde, ortaya çıkabilecek atığın kimyasal atık olacağını savundu.

Uranyumun hem fiziksel hem de kimyasal olarak ağır bir madde olduğunu kaydeden uzmanlar, rüzgarla savrulmasının zorluğuna dikkat çekti.

HEDEF FODROW

Diplomatik kaynaklar, olası İsrail saldırısında, uranyumu zenginleştirme santrifüjlerinin bulunduğu Fodrow'daki yeraltı nükleer tesislerinin hedef alınacağına kesin gözüyle bakıyor.

Bu arada İran, yeni bir siber saldırıyla karşı karşıya..

İsrailli yetkililer, yeni bilgisayar virüsü Mehdi'nin 6 hafta içinde 150 bilgisayara daha bulaştığını, böylece virüsle bilgileri kopyalanan bilgisayar sayısının, çoğu İran'da olmak üzere 1000'e yükseldiğini belirtti.

İran, daha önce 2 defa virüs saldırısına hedef olmuş, virüs nükleer tesislerindeki bazı santrifüjlerin bilgisayarlarına da bulaşmıştı.