Petrol
92.67
-0.02%
Euro
18.2462
0.00%
Dolar
17.9326
0.10%
Altın
1.023
0.18%
Borsa
2913
1.96%
Bitcoin
432.393
0.17%
23ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 23 C

  İsrail: İran'a saldırmayacağız

  Ehud Barak, "İsrail'in İran'a saldırı düzenlemesi söz konusu değildir" açıklamasında bulundu.
  • 31.10.2011 - 13:38
  İsrail: İran'a saldırmayacağız

  İsrail: İran a saldırmayacağız #1

  İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, son günlerde yeniden gündeme gelen İsrail'in İran'a saldırı düzenlemesi ihtimaliyle ilgili haberleri yalanladı ve "Hem kendisinin ve hem de İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nunİran'a saldırı konusunda verilmiş bir kararları bulunmadığını" söyledi.

  Barak, İsrail Ordu radyosundaki söyleşisinde, "2011 yılının İsrail'inde iki kişinin tek başlarına bir şey yapamayacağını anlamak için dahi olmak gerekmez" dedi.

  Bunun, belki "2006 yılı İsrail'inde mümkün olabilecek bir durum" olduğunu söyleyen Barak, bu konuyla ilgili olarak Savunma Bakanlığı'nda, onlarca bakanın, askeri personelin ve uzmanların da katılımı ile yapılmış müzakerelere ilişkin binlerce sayfalık değerlendirmeler bulunduğunu da kaydetti.

  Barak, İsrail için hayati önemi bulunan böyle bir konuda neden kamuoyu önünde bir tartışmanın olmadığı sorusuna ise "İran'ın nükleer programı yıllardır İsrail kamuoyunda tartışılıyor. Bu konuda sayısız söyleşiler ve kamuoyu tartışmaları var. Biz düşüncelerimizi saklamıyoruz. Ancak kamuoyu önünde tartışamayacağımız operasyonel meseleler vardır" dedi.

  İRAN'A SALDIRMAYACAĞIZ

  İran'ın, Ortadoğu bölgesinin ve dünya ülkelerinin istikrarına tehdit oluşturduğu iddiasını yineleyen İsrail Savunma Bakanı,İran'la ilgili olarak tüm seçeneklerin masada olduğunu da ifade etti; İran üzerine diplomatik baskıların ve yaptırımların da kullanılması gerektiği kanısında olduğunu dile getirdi.

  Barak, İsrail kamuoyunun İran tehdidi konusunda endişeye kapılmaması gerektiğini belirterek, "İran'ın İsrail'i yok edebileceği korkularını" kabuletmediğini vurguladı ve "İsrail, Trablus'tan Tahran'a çok güçlü bir ülke. Bir şeyden korkmak için herhangi bir neden yok" dedi.

  İsrail'in Yedioth Ahronot gazetesi, bugün verdiği bir haberde, ABD Dışişleri'nden üst düzey bir yetkilinin, "Amerika'nın, İsrail ordusunun İran'ı vuracağı endişesi taşıdığını", İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Savunma Bakanı Barak'ın bu konuda karar aldıkları iddiasını aktarmıştı.

  Haberde aynı yetkilinin, "İsrail'in askeri operasyondan vazgeçmesi için, İran'a yönelik yaptırımların yoğunlaştırılması konusunda BM'ye baskı yapıyoruz" dediği de belirtilmişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir