İsrail TV'sinden Erdoğan iddiası

İsrail TV'sinden Erdoğan iddiası

İsrail'de yayın yapan Channel 10 televizyonu Başbakan Erdoğan'ın İsrailli mevkidaşı Netanyahu'ya gizlice bir temsilci göndererek iki ülke ilişkilerinin iyileştirilmesi için adım attığını söyledi. İddiaya göre, Erdoğan'ın temsilcisi hâlâ İsrailli yetkililerle görüşmelerini sürdürüyor.

ERDOĞAN ÖZEL ELÇİ GÖNDERDİ

İsrail'de İbranice yayın yapan Channel 10 televizyonu, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Tel Aviv ile 2008'deki Dökme Kurşun operasyonundan beri bozuk olan ve Mavi Marmara katliamı ile dibe vuran ilişkileri yeniden canlandırmak üzere İsrail Başbakanı Netanyahu'ya özel temsilci gönderdiğini öne sürdü. Channel 10 kanalının iddiasına göre, Başbakan Erdoğan'ın temsilcisi, ikili ilişkileri normalleştirmek üzere halen İsrail'de görüşmelerde bulunuyor. Görüşülen yetkililer arasında İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu da bulunuyor. Channel 10, görüşmenin henüz Netanyahu'nun bürosuna doğrulatılamadığını belirtti. Ayrıca görüşmeleri yürüttüğü öne sürülen 'Erdoğan'ın temsilcisi'nin adı ve görevi de açıklanmadı.

NETANYAHU ÖZÜRE KARŞI

Dokuz Türk vatandaşının öldürüldüğü Mavi Marmara saldırısının ardından Türkiye, İsrail'den özür ve tazminat talebinde bulunmuş, ancak İsrailli yetkililer bunu kabul etmemişti. Kanalın haberine göre, yapılan görüşmeye rağmen Netanyahu, Mavi Marmara saldırısından dolayı özür dilenmesine karşı olan duruşunu değiştirmedi. Ancak başta Savunma Bakanı Ehud Barak olmak üzere diğer bazı bakanlar Türkiye'ye karşı daha ılımlı bir çizgide yer aldı. Barak'ın bu tavrının İran'a yapılacak olası bir saldırı öncesinde Türkiye ile ilişkileri iyileştirmek istemesinden kaynaklandığı öne sürüldü.

İsrail Başbakanı Netanyahu geçen hafta sürpriz bir hamle yaparak ana muhalefetteki Kadima partisini de koalisyona dahil ederek, meclisin büyük çoğunluğunun desteğini arkasına almıştı. Netanyahu'nun bu hamlesi de İran saldırısına hazırlık olarak yorumlanmıştı. İsrail'in 2008'de Gazze'ye düzenlediği Dökme Kurşun operasyonuyla bozulan Ankara-Tel Aviv ilişkileri, İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon'un yarattığı "alçak koltuk" krizi ve 2010 yılındaki Mavi Marmara katliamı ile dip yapmıştı.

KRAL BİBİ SAVAŞ MI YAPACAK BARIŞ MI?

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun geçen hafta tam hükümeti çökmek üzereyken, ana muhalefet partisi Kadima'yı da koalisyona katarak bir anda ülkedeki tüm ipleri eline geçirdi. ABD'nin saygın haber dergisi Time da bu hafta Netanyahu'yu kapağına taşıdı ve lakabı olan 'Bibi'ye atıfla "Kral Bibi" başlığını kullandı. Dergi, İran ve Filistin gibi konularda artık Netanyahu'nun alacağı kararların bölgenin geleceğini etkileyeceğini belirterek "Kral Bibi İsrail'i fethetti. Şimdi savaş mı yapacak yoksa barış mı" ifadesini kullandı.

İSRAİL HÜKÜMETİ FIRTINA ÖNCESİ SESSİZLİĞE GÖMÜLDÜ

Dünyanın en saygın haber ajanslarından Reuters dün yayımladığı analiz haberde İsrail hükümetinin son dönemde İran'a yönelik açıklamalarında değişen üsluba dikkat çekti. Başbakan Binyamin Netanyahu'nun geçen hafta ana muhalefet Kadima partisini de koalisyona katarak güçlü bir ulusal birlik hükümeti kurması "İran'a saldırı için hazırlık yapıyor" diye yorumlanmıştı. Reuters ajansı da yılın ilk aylarında İran'a karşı açık tehditkar bir dil kullanan ve "bu ülkeye yapılacak bir saldırının nükleer silah elde etmesini engellemek için tek yol olduğunu" savunan Netanyahu yönetiminin son haftalarda bu konuda sert bir açıklama yapmaktan kaçındığına dikkat çekti. Netanyahu'nun üst düzey askeri danışmanları ve kabinenin önde gelen bakanlarıyla ofisindeki özel odada sık sık görüştüğünü belirten ajansa konuşan bir yetkili "Hükümet kendini bu konuda gizliyor. Kimse hiçbir şey söylemiyor. Aslında bu durum çok şey anlatıyor. Bencek bir saldırı kararı alındı. Bu gerçekleşecek. En uygun zaman da kasımdaki ABD seçimleri öncesi. Çünkü böylece Amerikalı liderleri de kendilerini desteklemeye mecbur bırakacaklar" dedi. Ajans, İsrail hükümetindeki sessizliğin Lübnan sınırındaki Hizbullah ve Gazze'deki Hamas gibi İran destekli örgütlerin saldırılarını önlemeyi amaçlıyor olabileceğini de ifade etti.