Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
360.597
2.67%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 26 C

  İsrail'de ana muhalefetten intifada uyarısı

  Ana muhalefet lideri İzak Herzog, Filistin'de son zamanlarda yaşanan olayları "intifada" olarak nitelendirdi.
  • AA
  • 12.01.2016 - 01:24
  İsrail'de ana muhalefetten intifada uyarısı

  İsrail de ana muhalefetten intifada uyarısı #1

  İsrail devlet radyosunun haberine göre, merkez-sol eğilimli Siyonist Birlik Lideri Herzog, aylar öncesinden sözünü ettiği intifada konusunda uyarılarda bulunduklarını hatırlatarak, "Bu, bir (şiddet) dalgası değil, üçüncü intifada" ifadesini kullandı.

  Başbakan Binyamin Netanyahu'nun kontrolü kaybettiğini savunan Herzog, "Netanyahu, aşırı sağ bloktan korkuyor" dedi.

  Hamas, İslami Cihat Hareketi ve Filistin Halk Kurtuluş Cephesi'nin, Filistin ile İsrail arasında son dönemde yaşanan şiddet olaylarını, "intifada" olarak adlandırmasına rağmen İsrail tarafı, çoğunlukla bu isimlendirmeden uzak durarak, yaşananlar için "olaylar, ya da (şiddet) dalgası" terimlerini kullanmayı tercih ediyor.

  Yahudi yerleşimciler, geçen ağustos ayında Batı Şeria'nın Nablus kentinde Devabişe ailesinin evini kundaklamış, anne, baba ve 18 aylık bebekleri hayatını kaybetmiş, yalnızca 4 yaşındaki çocukları Ahmed Devabişe sağ kurtulabilmişti.

  Olayın ardından başlayan gerginlik, Mescid-i Aksa'ya yönelik baskınlarla tırmanmış, Batı Şeria ve Gazze'nin çeşitli bölgelerinde düzenlenen gösterilerle, çatışmalar ciddi boyutlara ulaşmıştı. İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin geçen yıl ekim ayının başından bu yana Filistinlilere yönelik saldırılarında çok sayıda kişi ölmüş ve yaralanmıştı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir