Dolar
6.7699
-0.5786%
Euro
7.4181
-0.0902%
Altın
1724.32
-0.2614%
Borsa
103024.34
0.3657%
G. Altın
374.959
-0.9394%
Bitcoin
60153.45
-1.7517%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 19 C

  İsrail'den Filistinlileri Gazze'ye sürme tehdidi

  İsrailli yönetiminin, "saldırıda bulunan Doğu Kudüslü Filistinlilerin ailelerini Gazze'ye göndermekle" tehdit ettiği bildirildi.
  • AA
  • 17.10.2015 - 13:50

  İsrail'den Filistinlileri Gazze'ye sürme tehdidi

  w

  İsrail'in Kanal 10 televizyonunun haberinde, Savunma Bakanlığı'ndan ismi açıklanmayan üst düzey bir yetkilinin "Eğer terör saldırıları devam ederse, teröristlerin ailelerini sınır dışı ederek Gazze Şeridi'ne göndermeye başlayacağız" şeklindeki ifadesine yer verildi.

  6 SINIR KAPISI İSRAİL'İN KONTROLÜNDE

  Haberde, İsrailli yetkililerin, "Filistinli ailelerin Kudüs'te ikamet izinlerini iptal ederek Gazze'ye sürülmesininin kaos çıkarmak isteyenleri caydıracağına inandığı" kaydedildi.

  İsrail Gazze Şeridini 2007 yılından bu yana abluka altında tutuyor. Gazze'de giriş çıkışların yapıldığı 7 sınır kapısından Refah hariç 6'sı İsrail'in kontrolünde bulunuyor.

  BATI ŞERİA'YA GEÇİŞE İZİN

  Gazze'deki 4 ticari sınır kapısı, haziran 2007'de İsrail tarafından kapatılmıştı. Diğer kapılardan Beyt Hanun'da sadece yabancı pasaport taşıyanlar ile hasta ve bazı iş adamlarının Batı Şeria'ya geçişine izin veriliyor.

  Kerm Ebu Salim kapısında da çok sınırlı bazı ticari ürünlerin geçişine müsade ediliyor. İsrail yönetimi, uluslararası toplumun tepkilerine rağmen iki milyondan fazla insanın yaşadığı Gazze'ye yönelik kara ve deniz ablukasını sıkı bir şekilde uygulamayı sürdürüyor.

  KONTROL NOKTASINDA ÇİLE SÜRÜYOR

  Öte yandan Doğu Kudüs'te Filistinlilerin yaşadığı birçok mahallede yolları beton bloklarla kapatan İsrail polisi, araçları tek tek durdurup arama ve kimlik kontrolü yapıyor. Filistinlilerin yaşadığı Cebel-i Mukabber, Ras el-Amud ve Sur Bahir gibi mahallelerde çarşamba gününden itibaren yolları beton bloklarla kapatmaya başlayan polis, araçları tek tek durdurup arama ve kimlik kontrolü yapıyor.

  Yeni oluşturulan kontrol noktalarının bazılarında trafiğin sadece tek yönde akmasına izin veriliyor. Şehrin hemen hemen her sokağında gruplar halinde bekleyen polis, yayalara da kimlik kontrolü yapıyor. Kudüs'ün eski şehir olarak bilinen sur içi bölgesinde de devriye gezen çok sayıda İsrail polisi şehrin giriş kapılarını tutmuş vaziyette.

  Görüş Bildir