Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
474.819
1.09%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C

  İsrail'den itiraf: Mavi Marmara hataydı

  9 kişinin öldüğü baskının 3'üncü yılında İsrail'den tarihi itiraf geldi.
  • 05.11.2013 - 12:24
  İsrail'den itiraf: Mavi Marmara hataydı

  İsrail den itiraf: Mavi Marmara hataydı #1

  İsrail ablukası altındaki Gazze'ye, gıda, ilaç ve inşaat malzemesi taşıyan Mavi Marmara gemisine Mayıs 2010'da uluslararası sularda seyrettiği sırada düzenlenen kanlı saldırının 'faillerinden biri' olan, dönemin Askeri İstihbarat Başkanı olan emekli tümgeneral Yadlin, 3 yıllık suskunluğunu bozdu.

  'SALDIRI BÜYÜK HATAYDI'

  Silahsız, sivil 9 Türk aktivistin ölümü, 50'yi aşkın kişinin de yaralanmasına yol açan saldırıyla ilgili Türkiye'de İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına devam edilen Yadlin, 'Mavi Marmara'da yaşananlar büyük hataydı. İki tarafta da hatalar vardı. Keşke olanlar hiç yaşanmasaydı' diye konuştu.

  'Aynı şeyler bugün olsa yine aynı şeyleri yapar mıydınız?' sorusuna da yanıt veren Yadlin, 'Yaşanan tecrübeler, insana hep bir şeyler kazandırıyor. Bu tecrübelerle, o yaşanan olaylar olmazdı' dedi.

  İSRAİL ÖZÜR DİLEMİŞTİ

  İsrail'in, dış dünyayla bütün bağlantısını kopardığı Gazze'ye insani yardım götüren Mavi Marmara gemisi, 31 Mayıs 2010 yılında dünyanın birçok ülkesinden çok sayıda aktivistle birlikte İstanbul'dan yola çıktı.

  Bebeklere mama, oyuncak, gıda ve ilaç yüklenerek yola çıkan Mavi Marmara, Akdeniz'de uluslararası sularda seyrederken havadan ve sudan gemiyi basan İsrail komandolarının silahlı saldırısına uğradı.

  Tüm dünyanın canlı yayında izlediği saldırıda aralarında henüz hayatının baharında olan Furkan Doğan'ın (19) da bulunduğu 9 Türk aktivist yaşamını yitirdi, 50'yi aşkın kişi de yaralandı.

  Saldırının, uluslararası sularda sivil, silahsız ve insani amaçlarla yola çıkan bir gemiye yapılmış olması bütün dünyada büyük yankı uyandırdı. Olayın sıcaklığıyla dünyanın birçok ülkesinden İsrail'e tepki yağdı. Türkiye, vatandaşlarına yapılan bu kanlı saldırının ardından İsrail ile ilişkilerini 'ikinci katip düzeyine' indirdi ve İsrail'e 'özür', 'tazminat' ve 'Gazze ablukasının kaldırılması' şartını öne sürdü.

  İsrail, geçen martta 'özür' diledi ve 'tazminat' ödeyeceğini açıkladı. Ancak aradan geçen süre içerisinde 'tazminat' ödemesinde herhangi bir yol alınamadı.

  AMOS YADLİN KİMDİR?

  Mavi Marmara saldırısının failleri arasında yer alan Amod Yadlin, İsrail Askeri İstihbarat Başkanlığı görevinden tümgeneral rütbesiyle emekli oldu. Daha önce İsrail'in Washington Büyükelçiliği'nde askeri ataşelik görevinde bulundu. İsrail'de bir tarım çiftliği olan Kibbutz'da doğan Yadlin, Ben Gurion Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra Harward Üniversitesi'nde yüksek lisans yaptı. 1973'teki Arap-İsrail savaşı olan "Yom Kippur"da İsrail Ordusu'nda hava kuvvetlerinde pilot olarak görev yapan Yadlin, 1981'de Irak'da Osirak Nükleer Reaktörü'ne İsrail'in yaptığı saldırıda görev alan 8 pilottan biriydi. Yadlin, 2010 yılında ordudan tümgeneral rütbesinde emekli oldu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir